yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMroźna noc z temperaturami do -10 stopni. Producenci owoców i warzyw są...

Mroźna noc z temperaturami do -10 stopni. Producenci owoców i warzyw są załamani [23.04.2024]

Fala przymrozków uderzyła w plantacje owoców i warzyw. Producenci są załamani i przewidują ogromne straty. Lokalnie temperatura spadła przy gruncie nawet do -10 stopni Celsjusza. Gdzie najbardziej przymroziło 23.04.2024?

To była niezwykle pracochłonna noc dla producentów owoców i warzyw. Przymrozki wystąpiły w wielu regionach Polski. Miejscami temperatura przy gruncie spadła nawet do -10 stopni Celsjusza. Producenci starali się chronić plantacje w różnoraki sposób. Część z nich paliła ogniska, a pozostali używali deszczowni i zraszaczy. Nikt nie ma jednak pewności, że rośliny udało się ochronić. Producenci, którzy nie mieli możliwości przeciwdziałać mrozom, bardzo często mówią, że “jest już po sezonie”. Zwracają przy tym uwagę, że praca rolnika nie jest łatwa, a miniona noc jest tego doskonałym przykładem. Wystarczy kilka godzin, aby wszystko przepadło. Masa pracy, nerwów i oczywiście nakładów finansowych…

Przymrozki 23.04.2024. Gdzie najbardziej przymroziło?

Największe przymrozki w nocy 23.04.2024 wystąpiły w województwie dolnośląskim. Temperatura rzędu -7/-8 stopni Celsjusza była normą w tamtejszych regionach. Rekord odnotowano w Jeleniej Górze, gdzie słupki termometrów pokazały nawet -10 stopni.

Siarczysty mróz wystąpił także w województwie opolskim, śląskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. W tych regionach często napotykano temperatury na poziomie -5/-6 stopni. Miejscami przymrozki były jeszcze bardziej dotkliwe, a na termometrach ukazało się -7.

W województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, a także w południowej części województwa łódzkiego temperatura spadła do -4/-5 stopni. Nieco lepiej sytuacja wygląda w przypadku województw położonych na zachodzie Polski, ale tu również odnotowano temperatury na poziomie do -3/-4 stopni. Oczywiście we wszystkich województwach, o których wspominamy, zdarzały się miejsca, gdzie przymrozki były jeszcze bardziej dotkliwe.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Najcieplej natomiast było w województwie podkarpackim, a konkretnie w Przemyślu. W tamtejszych regionach temperatura w nocy 23.04.2024 nie spadła poniżej +3 stopni Celsjusza. W województwie mazowieckim, pomorskim i warmińsko-mazurskim także bardzo często notowano temperaturę powyżej zera. Maksymalnie +1/+2.

Źródło: IMGW-PIB

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl