Polska pozostanie areną walki zimy z wiosną

Wyjątkowo wczesna wiosna pojawiła się w rolniczej części Azji i Stanów Zjednoczonych. Ciepła i bezśnieżna zima sprzyja szybkiemu ogrzewaniu się powierzchni gleby i powietrza. W Europie południowej wiosna powoli ustępuje na rzecz lata. Pod koniec tygodnia w rolniczej części Hiszpanii (Alicante, Walencja) słupki rtęci sięgną 30 stopni Celsjusza. Bardzo ciepło zrobi się również w innych krajach południowej Europy- na południu Francji odnotujemy nawet 25 stopni Celsjusza.

Tymczasem w Polsce będzie odczuwalny podział na wiosenną pogodę na południu Polski- wegetacja wystartuje w tym tygodniu oraz bardziej zimową północ, gdzie każdego ranka i wieczora ma występować mróz.

We wtorek i środę nad Podkarpacie, Małopolskę i Górny Śląsk napłynie ciepłe powietrze. O porankach około 0/+4 stopni zaś popołudniami od 6 do +10 stopni Celsjusza. W środę dodatkowo pojawią się tu opady deszczu do 4-13 mm. W tym samym czasie na północy kraju sucho, ale zimno z przymrozkami o porankach do -8 stopni zaś w ciągu dnia zaledwie 1-3 stopnie powyżej zera. W czwartek w całym kraju temperatura się nieco wyrówna z porannym przymrozkiem do -5 na północy i -2/-1 na południu po to, by w piątek znów nastał podział. Od Dolnego Śląska po Małopolskę i Podkarpacie odnotujemy około 8-13 stopni Celsjusza. Na zachodzie około 8-10 stopni zaś w centrum i na wschodzie 4-6 stopni na plusie. Nadal zimno od Podlasia po Kaszuby- zaledwie 1-4 stopnie powyżej zera.

W przyszłym tygodniu wszystko jest nad Polską możliwe- zarówno prawdziwy powiew wiosny, jak i epizod zimowy, ponieważ zarówno powietrze bardzo ciepłe, jak i bardzo zimno ma stacjonować blisko Polski. Prawdziwa gorąca pogoda na dobre zawita już na południe Europy.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności