Trudna sytuacja w Europie. Nadciąga piekielny upał

susza

To największa susza na zachodzie i południu Europy w historii obserwacji.

Nad Europą południową, zachodnią i środkową zapanowała w tym roku niezwykle sucha aura. W dodatku bardzo wcześnie bo już w maju zaczęło napływać afrykańskie suche powietrze, które doprowadziło do powstania największej suszy w historii od Portugalii po Hiszpanię, Francję, Włochy, Węgry i Bałkany. W tych regionach wyschło bardzo dużo jezior, a nawet niektóre rzeki od źródeł do ujścia. Wyschniętą roślinność zaczęły trawić pożary, które są coraz trudniejsze do opanowania.

Pożary w Chorwacji (Global Crosis)

Prognozy dla zachodniej Europy są bardzo złe. Zbliża się największa fala upałów upałów ostatnich lat, a miejscami może to być najcieplejszy okres w historii obserwacji.

Włochy
Źródło: Antony Alex Bagalue

Bardzo ciepłe powietrze napłynęło do Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii już w niedzielę i utrzyma się kilka dni. Najcieplejszym dniem będzie wtorek, kiedy słupki rtęci we Francji podskoczą do nawet 41-44 stopni Celsjusza. Nawet na północy Francji w rejonie Paryża może być około 42 stopni. Rekordowo ciepło będzie na wschodzie i południu Wielkiej Brytanii. Tu najprawdopodobniej padnie nowy rekord ciepła dla kraju. Słupki rtęci mają tutaj wzrosnąć do 38-39 stopni Celsjusza. W krajach Beneluxu również temperatura przekroczy 40 stopni i lokalnie może wzrosnąć do nawet 42 stopni Celsjusza. Tak wysokie temperatury w tych regionach są absolutnie niespotykane. Do Polski na szczęście ta fala upałów nie dotrze, ale i tak zrobi się gorąco. Niepokoić nas może brak opadów w przyszłym tygodniu. Temperatury na poziomie 25-33 stopni Celsjusza i brak opadów negatywnie wpłynie na wody gruntowe, które również i u nas są na historycznie niskim poziomie.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności