• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
Aktualności„Ogórecki” – ciekawy pomysł na rodzinny biznes

„Ogórecki” – ciekawy pomysł na rodzinny biznes [VIDEO]

Możliwość wytwarzania w gospodarstwie przetworów z warzyw jest szansą na uzyskanie większego dochodu z prowadzonej produkcji. Jak to robić, aby na tym zarobić? Pan Krzysztof Górecki z firmy „Ogórecki” z Karszewa (woj. wielkopolskie) dowodzi, że warto postawić na takie rozwiązania. 

Bogaty asortyment

Krzysztof Górecki wraz z żoną Teresą i synami Mateuszem i Bartoszem, zajmują się przetwarzaniem warzyw. – Biznes warzywniczy rozpocząłem wiele lat temu od handlu detalicznego na targowisku miejskim w Kole (woj. wielkopolskie). Ostatecznie zrezygnowałem z tej działalności i zająłem się skupem ogórka gruntowego i jego sprzedażą do jednej z przetwórni w Kaliszu. Z biegiem czasu rozszerzyliśmy ofertę o kiszone produkty: ogórki oraz kapustę. Dziś mamy własną hurtownię na giełdzie warzywnej w Łodzi, gdzie sprzedajemy nasze produkty – mówi K. Górecki.

Teresa i Krzysztof Góreccy z Karszewa.

Zdaniem przetwórcy z Karszewa sprzedaż warzyw w tej formie to ciekawa alternatywa dla tych, którzy oczekują gotowego produktu, bez obierania i krojenia.

Produkty firmy “Ogórecki” z Karszewa.

Dziś firma „Ogórecki” z Karszewa zajmuje się przetwarzaniem warzyw, a jej specjalnością jest produkcja bogatego asortymentu surówek, ogórków w wielu odsłonach m.in.: kiszone, pikle, przeciery ogórkowe, zakwasy. Ostatnio firma z Wielkopolski zainwestowała w nowoczesną linię do obierania ziemniaków firmy Michalak Maszyny Rolnicze. Na automatycznej linii produkcyjnej odbywa się obieranie, mycie, ważenie i pakowanie warzyw.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Linia do obierania warzyw

Pierwszy etap linii technologicznej do obierania warzyw składa się z wywrotnicy hydraulicznej (model WHM-700), kosza przyjęciowego (model SH65), podajnika oraz ocieraczki korundowej (OKM 9-290).

Po obraniu ziemniaki trafiają z podajnika do kosza wodnego model HWM-50. Wypłukany towar trafia na sortownik rolkowy (KWM-50), w tym przypadku pracownik dodatkowo dokonuje ręcznej selekcji lub korekty (tzw. oczkowanie) w obieraniu warzyw. Przesuwające i obracające się produkty można w łatwy sposób zweryfikować i ręcznie odrzucić do wydzielonej przegrody na stole przebierczym, z której mogą trafić np. do pojemnika na odpady. Ponadto na komfort i jakość pracy ma również dodatkowe doświetlenie pozwalające jeszcze dokładniej prowadzić selekcję ziemniaków.

Do obierania ziemniaków wykorzystywana jest linia firmy Michalak Maszyny Rolnicze.

Kolejny etap w ciągu linii technologicznej składa się z drugiego kosza przyjęciowego wodnego, który ostatecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia z obranego produktu. Następnie ziemniaki są osuszane i pakowane. Do osuszania ziemniaków służy specjalne urządzenie (model ORM) składające się obracających się rolek pokrytych filcem syntetycznym, materiał ten pochłania wodę. Na końcu linii technologicznej znajduje się wagopaczkarka WPM-50 do automatycznego pakowania odpowiednich porcji warzyw.

Tak przygotowany produkt jest następnie pakowany próżniowo.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Życzymy sobie, aby wszyscy byli odbiorcami naszych produktów w tym np. szpitale, wojska czy restauracje – mówi Krzysztof Górecki. W naszym asortymencie posiadamy ponad 20 rodzajów surówek, ogórków w wielu smakach, a naszą specjalnością są pikle karszewskie o nietuzinkowym smaku. Produkujemy żur regionalny oraz żur staropolski, barszcz, a także zakwas z buraków czerwonych. Jest duże zapotrzebowanie na zdrową żywność z warzyw sezonowych. Wybór naprawdę jest dość duży. Stawiamy na jakość i dość krótki okres ważności wynoszący 7-8 dni. W ostatnim czasie podpisaliśmy kontrakt na 1500 ton obranych ziemniaków (rocznie) z jedną z podkrakowskich firm specjalizujących się w przygotowaniu gotowych dań. To dla nas duże wyzwanie, ale również szansa na dalszy rozwój firmy – dodaje K. Górecki. Uruchomienie nowej linii technologicznej, chłodni i wielu maszyn do ciągłego sporządzania surówek wymusiły na nas kolejnej inwestycji związanej z założeniem paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 40kW. To pierwszy rok tej inwestycji, dlatego o podsumowanie kosztów za energię wstrzymam się do końca roku.

Mała przetwórnia w Karszewie może przerobić nawet 10-12 ton ziemniaków dziennie. W perspektywie są także gotowane warzywa. – Ziemniaki pochodzą z okolicznych pól, wybieramy odmiany, które najlepiej odpowiadają naszym konsumentom takie jak: Colombo i Gala – mówi Górecki. Firma dysponuje własną flotą samochodową.

Zakład składa się z trzech hal produkcyjnych. Jak przyznaje pan Krzysztof z roku na rok wzrasta zainteresowanie na przetworzoną żywność. Ciekawą alternatywą są także obrane ziemniaki, które w zależności od potrzeb rynkowych mogą być pakowane w całości, a także w kostkę lub w ćwiartki. W przyszłości planowana jest instalacja linii do rozlewania żurku.

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl