“PAPRYKA na Fali” – zapis webinarium z dnia 7.12.2022 r. [VIDEO]

Papryka czerwona pod osłonami

Mądrze zaplanowana produkcja to fundament sukcesu w ogrodnictwie. A jak ją zaplanować, aby osiągnąć zysk bez ryzyka utraty jakości i wysokości plonu doradzają eksperci z firmy BAYER/Seminis oraz Agro-Spec, podczas webinarium “Papryka na fali…”.

Uprawa papryki w sezonie 2022.

Sezon uprawy papryki jest już za nami. A jaki to był rok? Myślę, że możemy go nazwać rokiem wyzwań, zwłaszcza pod kątem wysokich kosztów produkcji, które w tym sezonie wywindowały mocno w górę. Uprawa papryki w Polsce oscyluje na poziomie 2300 ha i jest nieco niższa o 200 ha w porównaniu do roku 2021.

Nie bez kozery mówimy, że region Potworowa to największe zagłębie paprykowe w Polsce. Notuje się, że w województwie mazowieckim uprawa papryki zajmuje powierzchnię ok. 1500 ha (1000-1200 ha – uprawa pod osłonami). Drugi region pod względem powierzchni to Lubelszczyzna – 335 ha  (to głównie uprawa polowa). W Małopolsce papryka uprawiana jest na powierzchni 219 ha, a w województwie łódzkim – 117 ha.

Sezon paprykowy 2022 zaczęliśmy od wichur, gradobić, nawalnych deszczy, które poniszczyły konstrukcję tuneli oraz w wielu miejscach również uprawy. Do tego doszły problemy z wojną na Ukrainie, a związku z tym ograniczona dostępność pracowników do pracy w tunelach.

Ciąg dalszy artykułu pod materiałem wideo.

 

W lipcu wysokie temperatury spowodowały zrzucanie zawiązków lub zawiązywaniem owoców zwłaszcza w drugim piętrze. Wysoka temperatura przyczyniła się do większej presji szkodników, zwłaszcza mszycy, przędziorków, wciornastków. Kolejną sprawą, która dała we znaki producentom papryki, to choroby odglebowe. Upały spowodowały, że uwiądy pojawiały się w wielu tunelach. Mocno zauważalne były oparzenia słoneczne, sucha zgnilizna wierzchołkowa – do tego przyczyniły się problemy z pobieraniem wapnia przez rośliny.

Rok wyzwań, który nie obył się bez strajków producentów papryki i negocjacja cenowa. Na szczęście cenę papryki udało się utrzymać na zadowalającym poziomie.

W materiale wideo znajdziecie informacje o:

Gościem specjalnym webinarium pt. “Papryka na fali” był Marcin Niedobylski (doradca uprawowy Agro-Spec). “Jak mądrze zaplanować uprawę papryki” – to tytuł prezentacji naszego eksperta. Tutaj znajdziesz zapis prezentacji: https://youtu.be/UPPmT4Zu2mw?t=3506

 

ARTYKUŁY POWIĄZANE

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności