yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościFrancja wspiera rolników. Co oznacza realna pomoc?

Francja wspiera rolników. Co oznacza realna pomoc?

Ceny paliw – wciąż narastający problem. Nie ma gospodarstwa, w którym surowiec ten nie byłby jednym z kluczowych. Francuski rząd niewątpliwie zauważa jaki problem stanowią obecne koszty produkcji. Jakiej pomocy mogą spodziewać się tamtejsi rolnicy?

Premier Francji ogłosił 16 marca wsparcie związane z rosnącą inflacją, następstwami wojny na Ukrainie, a w tym – drożejącymi paliwami. Średnia cena surowca przekroczyła w tym kraju 2 euro (9,40 zł), zarówno w przypadku oleju napędowego jak i benzyny. Tym samym, rząd chcąc wesprzeć poszczególne sektory, a w tym przypadku rolnictwo, rezygnuje z podatku akcyzowego i wprowadza 0,15 (0,70 zł) centów obniżki za litr paliwa.

Co więcej, zostaje poruszona kwestia wysokich marż koncernów paliwowych. „Jak Francuzi mogą pogodzić się z faktem, że płacą 2 euro za litr oleju napędowego, podczas gdy w tym samym czasie firmy paliwowe wciąż robią ogromne zyski?” – mówi premier Francji. Dodaje, że kolejne 5 centów obniżki z ich strony byłoby znaczącym wsparciem dla konsumentów.

Francuscy producenci mogą spodziewać się zmian wraz z nadejściem kwietnia. Będą obowiązywać przez 4 miesiące. Zwrot 25% podatku od zużycia produktów energetycznych z przyczyn poza drogowych jest szczególnie istotny. Państwo rezygnuje z tej „darowizny” i poprawia tym samym sytuację na wsiach. Niewątpliwie, podobne działanie mogłoby się przysłużyć również polskim rolnikom, prawda?

Warto także wspomnieć, że programem objęte jest wiele sektorów – nie tylko rolnictwo. To z kolei pomoże obniżyć koszty na wielu płaszczyznach. Pomijając rybaków i hodowców zwierząt, dla których również została wystosowana konkretna oferta, działania francuskiego rządu wpłyną również na transport, a tym samym producenci zapłacą mniej za różnorakie dostawy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Chyba wspólnie możemy przyznać, że jest to znacząca pomoc dla tamtejszych rolników. Szkoda tylko, że w Polsce nie ma takich inicjatyw. Marże, podobnie jak we Francji, są nadzwyczaj wysokie, jednak głosów krytyki ze strony rządu jak nie było tak wciąż nie ma. Nie wspominając już o rezygnacji z podatków i obniżkach cen…

Polscy producenci niewątpliwie potrzebują takich działań. Jednak czy możemy na takie liczyć?

Źródło: connexionfrance.com

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl