yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościInnowacyjna technologia dla bezpieczniejszych owoców i warzyw

Innowacyjna technologia dla bezpieczniejszych owoców i warzyw

Genomtec Fresh to pierwsze mobilne urządzenie diagnostyczne do detekcji grzybów, nicieni i bakterii w uprawach owoców i warzyw. To urządzenie opracowane przez wrocławski startup dla firmy Amplus. Pozwala na szybszą oraz tańszą diagnostykę wirusów i bakterii. Dzięki temu rozwiązaniu można zminimalizować użycie środków chemicznych w rolnictwie.

Ponad 11 mld zł – tyle wart jest rocznie rynek warzyw i owoców w Polsce (dane GfK Poland). Jednym z liderów tego rynku jest małopolski Amplus, producent i dystrybutor warzyw oraz owoców z rocznymi obrotami przekraczającymi 600 mln zł. Firma ta postawiła na technologiczną rewolucję w branży, nawiązując współpracę z wrocławskim start-upem. Efektem ich pracy jest niewielkie urządzenie Genomtec Fresh, czyli swoiste laboratorium. Genomtec Fresh to wymyślony, skonstruowany i opatentowany przez Polaków analizator składu mikrobiologicznego gleby, roślin oraz wody. Jak podkreślają konstruktorzy jest kilkunastokrotnie tańszy, kilkukrotnie mniejszy i wydajniejszy niż dotychczasowe rozwiązania.

– Dzięki Genomtec Fresh można szybko i ze 100 proc. pewnością zbadać, czy np. w glebie nie znajdują się grzyby, nicienie lub bakterie zagrażające uprawom. Wczesna diagnostyka oznacza nie tylko znaczne ograniczenie strat w uprawach, ale również zdecydowanie bardziej racjonalne stosowanie środków ochrony roślin – podkreśla Miron Tokarski, prezes Genomtec i zarazem naukowiec pracujący nad przenośnym laboratorium dla rynku owocowo-warzywnego. 
 
Genomtec Fresh to pierwszy na świecie opticycler, oparty o opatentowany system grzewczo-pomiarowo-detekcyjny, wykorzystujący fale elektromagnetyczne. Efekt? Po maksymalnie 35 min. wiadomo, czy w danej próbie znajduje się patogen z testowanej listy i czy jest on szkodliwy dla uprawy. 

– Nie ma jeszcze takiego rozwiązania w Polsce i nikt z branży nie słyszał o takich urządzeniach na innych rynkach. Wszędzie stosowane są standardowe badania laboratoryjne, ale nikt jeszcze nie stworzył szybkiej, nielaboratoryjnej metody – podkreśla Mirosław Maziarka, dyrektor działu jakości i technologii produkcji w Amplus. 

Wrocławski analizator działa w oparciu o nowatorską technologię amplifikacji kwasów nukleinowych INNAT. Autorska metoda detekcji SNAAT™ oraz urządzenie – chronione są międzynarodowymi zgłoszeniami patentowymi. Dzięki przełomowemu urządzeniu powstanie nowa gałąź biznesowa Amplusa. Na początek 40 urządzeń trafi do specjalistów Agro Smart Lab a docelowo Amplus chce wprowadzić Genomtec Fresh i usługi z nim związane m.in. do Bułgarii, Macedonii, Maroku oraz Iranu.
 
– Obecnie do badania gleby wykorzystuje się znany od wielu lat termocykler fluorescencyjny, jego koszt to nawet kilkaset tysięcy zł. Tymczasem cena Genomtec Fresh to zaledwie kilka tys. zł. Dlatego jest to rozwiązanie pożądane w skali globalnej – zaznacza Miron Tokarski.

Źródło: Amplus

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl