AktualnościMajówka z nowalijkami. Jak zarobić na uprawie sałaty?

Majówka z nowalijkami. Jak zarobić na uprawie sałaty? [ZDJĘCIA]

Majówka minęła w mgnieniu oka. Warto jednak na chwilę do niej powrócić, gdyż w jej ostatni dzień gościliśmy w gospodarstwie Magdaleny i Przemysława Szatan w okolicach Potworowa, gdzie osobiście zobaczyliśmy efekty pracy gospodarzy oraz jakość poszczególnych typów sałaty z oferty firmy Enza Zaden.

Magdalena oraz Przemysław Szatan uprawiają sałatę na powierzchni niemalże jednego hektara. W ponad trzydziestu tunelach foliowych gospodarze skupili się na sałacie mini rzymskiej, rzymskiej, a także sałacie kruchej tzw. lodowej. Termin sadzenia roślin miał w tym przypadku miejsce od 24 lutego do pierwszych dni marca.

Co z przymrozkami? Rośliny zabezpieczono włókniną, która chroniła je do końca marca. W późniejszym okresie wystąpiły kolejne przymrozki, które uszkodziły młode liście, jednak zostało to zniwelowane nowymi przyrostami.

Mówiąc o sałacie mini rzymskiej możemy mieć na względzie dwie odmiany, mianowicie Xemerius oraz Ximenes z oferty Enza Zaden. Różnicę pomiędzy nimi zauważymy przede wszystkim w okresie wegetacji. Ximenes jest odmianą, która w warunkach tunelowych osiągnie pożądany rozmiar i prezencję trzy dni wcześniej. Warto jednak uwzględnić, że wyprodukowane rośliny będą nieco niższe niż w przypadku Xemerius. Obie odmiany zachowują długie okno zbiorcze. Główki nie przerastają i cechują się wysokim wyrównaniem. Optymalna rozstawa dla omawianych sałat w warunkach tunelowych to 25 x 15 cm, co oznacza około 6000 szt. roślin w tunelu. Koszt założenia plantacji jest wprawdzie dosyć wysoki, jednak potencjalny dochód również kształtuje się na wysokim poziomie.

W uprawie sałat mini rzymskich bardzo istotne jest nawożenie wapniem, aby uniknąć problemów z zamieraniem brzegów liści, a także cieniowanie tuneli pod koniec produkcji. Roślina startuje bowiem w okresie zimnej gleby. Dodatkowo przykrywana jest włókniną, która zapewnia wysoką wilgotność. Liście wykształcają się w takich warunkach bardzo dobrze, jednak system korzeniowy jest nieco słabszy. Natomiast pod koniec produkcji, gdy dzień staje się dłuższy i występują skoki temperatur, ilość wody dostarczana sałacie może okazać się niewystarczająca. Niemniej, sałata mini rzymska reaguje na trudne warunki wiosenne w bardzo niewielkim stopniu. Wyrównanie zbiorów jest wysokie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Idąc dalej… Wśród uprawianych odmian znalazła się również Colbiana, czyli sałata rzymska. Eksperci polecali ją zarówno na świeży rynek, jak i do przemysłu. Główki, które mogliśmy zobaczyć, prezentowały jasnozielony kolor. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na same liście, które mogą okazać się kluczowym czynnikiem w pozyskaniu odbiorców. Charakteryzują się bowiem słodkim smakiem, a także chrupkością. Wszyscy wiemy jak zmieniają się nawyki…

W gospodarstwie uprawiana jest także sałata lodowa, którą okazała się odmiana Napelo. Jak zaznaczył Bernard Zioło, reprezentant firmy Enza Zaden, ten typ sałaty we wczesnowiosennym okresie jest najbardziej wymagający pod względem temperatury. Możemy to zaobserwować porównując sałatę posadzoną na brzegach (blisko folii) do tej, która znajduje się w środku. Warto jednak zaznaczyć, że główki znajdujące się wewnątrz cechują się bardzo dobrym wyrównaniem. Kolejnym pozytywnym aspektem jest zdrowotność roślin. Mimo dosyć gęstego nasadzenia (35 x 30 cm), nie napotkano żadnych problemów z chorobami. Nie występuje ani szara pleśń, ani zgnilizna twardzikowa czy zgnilizna bakteryjna. Co warto dodać, tradycyjna rozstawa to 40 x 35 cm, czyli około 1800 sztuk sałaty. W tym przypadku, liczba główek posadzonych w obiekcie produkcyjnym wynosi ok. 2200 sztuk. Nie wpływa to jednak na trudności z uzyskaniem rozmiaru handlowego. Wyprodukowane 400 sztuk sałaty to dodatkowy zysk dla producenta.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl