yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościNiemcy zapłacą hiszpańskim firmom odszkodowanie za kryzys EHEC

Niemcy zapłacą hiszpańskim firmom odszkodowanie za kryzys EHEC

Dobiegł końca trwający kilka lat proces, jaki dwie hiszpańskie firmy produkujące warzywa wytoczyły władzom Hamburga. Niemcy w 2011 roku podali błędną informację o wykryciu szczepu pałeczki pałeczki okrężnicy EHEC na ogórkach z Andaluzji i ostrzegli przed spożyciem hiszpańskich warzyw.

Informacja ta została podana w szczycie rynkowej paniki wywołanej epidemią EHEC. Na trzech ogórkach, pochodzących z upraw ekologicznych w Andaluzji mikrobiolodzy z Hamburga stwierdzili wprawdzie obecność EHEC, lecz – jak okazało się po kilku dniach – nie był to groźny typ O104:H4, który był przyczyną epidemii zatruć pokarmowych w Niemczech, w tym również tych śmiertelnych.

Szkoda jednak została dokonana – tamtego lata w Hiszpanii zniszczono 56 milionów kilogramów warzyw, a ogórki, paprykę i pomidory pozostawiono niezebrane na około 500 hektarach.

W roku 2011 władze Hiszpanii nie zażądały od Niemiec odszkodowania za straty swoich rolników, nie wykluczały jednak, że na drogę prawną wystąpią prywatne przedsiębiorstwa. Dwa  z nich się na to zdecydowały – te, które zostały tego feralnego lata przez władze Hamburga wymienione z nazwy. – Przez wiele tygodni nie było handlu, a klienci nie wracali, nawet gdy okazało się, że firma nie ma nic wspólnego z EHEC – wspomina jeden z właścicieli.

Obie firmy zażądały odszkodowania w wysokości 2,28 mln euro. Tyle nie dostały. Wysokość odszkodowania nie została podana, wiadomo jednak, że ma odzwierciedlać różnice między ogólnymi stratami, jakie firmy (w ślad za całym sektorem) poniosłyby z tytułu EHEC, a stratami, jakie wynikały z niesłusznego oskarżenia. I wiadomo, że jest sześciocyfrowa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

mp
Na podst. FreshPlaza i Forbes

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl