yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNiezwykły sezon ziemniaczany 2019/2020

Niezwykły sezon ziemniaczany 2019/2020

Brak problemów z jakością ziemniaków w Holandii pomimo trzech fal upałów latem oraz opóźnionych zbiorów – tak sezon ziemniaczany podsumowuje Adrie Kleinjan z firmy holenderskiej firmy Kleinjan’s Aardappelhandel BV handlującej ziemniakami. 

Popyt jest dobry i dość szeroki – wysyłamy towar do różnych odbiorców w wielu lokalizacjach. Nie wiadomo jednak, co stanie się po Nowym Roku, kiedy skończą się licencje dla Afryki. Wtedy będziemy potrzebowali nowych rynków. Może to być Europa  Wschodnia, ale jest to rynek bardzo skoncentrowany na stosunku ceny do jakości. Musimy poczekać i zobaczyć jakie będzie zapotrzebowanie przemysłu przetwórczego i rynku krajowego – mówił Adrie Kleinjan. 

Cena utrzymuje się na stałym poziomie od tygodni, a po Sylwestrze stanie się jasne, jaka będzie dalsza sytuacja na rynku. Świat jest globalną wioską, dlatego jeśli niedostępna stanie się część rynków zbytu lub popyt na nich spadnie, inne rynki będą musiały wchłonąć więcej towaru – zauważa Adrie Adrie Kleinjan. Ilość ziemniaków jest u nas wystarczająca, ale różnice w jakości są ogromne u poszczególnych dostawców w zależności od tego czy zbierali towar przed, czy po deszczach. W Holandii Północnej, ale także na południowym zachodzie, wciąż jest sporo partii towaru w ziemi. W Wielkiej Brytanii dotyczy to nawet 20% ziemniaków. Podsumowując, mamy bardzo niezwykły rok. Pomimo trzech fal upałów ubiegłego lata, mamy sporo ziemniaków dobrej jakości, chociaż zwykle upały prowadziły do problemów jakościowych. Z drugiej strony niezwykłe jest to że w połowie grudnia jeszcze wiele hektarów upraw nie zostało zebranych przez niekorzystne warunki pogodowe jesienią. Dla wielu hodowców te ekstremalne warunki pogodowe wciąż są powodem bólu głowy. Zadają sobie pytanie czy mogą i chcą uprawiać ziemniaki na tak dużym obszarze w nadchodzących latach, czy są w stanie sobie z tym poradzić finansowo i mentalnie? Mają nad czym myśleć w najbliższych tygodniach – podsumowuje Kleinjan.

Za: FreshPlaza

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl