AktualnościWarzywa korzeniowe - Komunikat warzywniczy PROCAM z 19.08.2020 r.

Warzywa korzeniowe – Komunikat warzywniczy PROCAM z 19.08.2020 r.

Szkodniki warzyw korzeniowych. Od II dekady lipca 2020 prowadzimy kontrolę odłowu much II pokolenia połyśnicy marchwianki (Chamaepsilla rosae) poprzez wystawienie tablic lepowych żółtych na polu w uprawie marchwi w fazie BBCH 44-46.

Progiem ekonomicznego zagrożenia dla II pokolenia jest liczba 0,75 szt -1 szt much odnotowanych przez 3 kolejne dni na tablicy lepowej.  Ta liczba została przekroczona dopiero 14 sierpnia br i od tego terminu po 2-3 dniach należy wykona pierwszy zabieg oraz kolejny po 5-7 dniach.

Stadium szkodliwym są larwy, które uszkadzają korzenie drążąc korytarze i zanieczyszczając je odchodami. Taki produkt nie nadaje się zarówno do dalszego przechowania jak również do sprzedaży na świeży rynek.
Z uwagi na to, iż rozwój II pokolenia odbywa się wolniej niż w przypadku I-go, stąd pewna ich liczba pozostaje w korzeniach aż do jesiennych zbiorów i kończy swój rozwój w przechowalniach, gdzie zimuje.

W zwalczaniu połyśnicy marchwianki możemy stosować deltametrynę np. Decis Mega 50 EW 0,15%+Silatc 0,1-0,15%. Preparat Decis należy do grupy pyretroidów, co oznacza spadek efektywności wraz ze wzrostem temperatury, najlepiej działa poniżej 18*C.

Benevia 100 OD w dawce 0,75 l/ha +zwilżacz olejowy doskonale działa w wyższych temperaturach i uwalnia nam plantacje od większości szkodników, doskonale radzi sobie z połyśnicą. W marchwi, pietruszce i selerze  ma rejestrację do zwalczania połyśnicy marchwianki i może być stosowana max dwa razy w sezonie.
Zalecamy stosowanie tego rozwiązania gdy powierzchnia naci zakrywa min. 1/3 międzyrzędzi.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu  Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl