yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościWarzywa korzeniowe - Komunikat warzywniczy PROCAM z 19.08.2020 r.

Warzywa korzeniowe – Komunikat warzywniczy PROCAM z 19.08.2020 r.

Szkodniki warzyw korzeniowych. Od II dekady lipca 2020 prowadzimy kontrolę odłowu much II pokolenia połyśnicy marchwianki (Chamaepsilla rosae) poprzez wystawienie tablic lepowych żółtych na polu w uprawie marchwi w fazie BBCH 44-46.

Progiem ekonomicznego zagrożenia dla II pokolenia jest liczba 0,75 szt -1 szt much odnotowanych przez 3 kolejne dni na tablicy lepowej.  Ta liczba została przekroczona dopiero 14 sierpnia br i od tego terminu po 2-3 dniach należy wykona pierwszy zabieg oraz kolejny po 5-7 dniach.

Stadium szkodliwym są larwy, które uszkadzają korzenie drążąc korytarze i zanieczyszczając je odchodami. Taki produkt nie nadaje się zarówno do dalszego przechowania jak również do sprzedaży na świeży rynek.
Z uwagi na to, iż rozwój II pokolenia odbywa się wolniej niż w przypadku I-go, stąd pewna ich liczba pozostaje w korzeniach aż do jesiennych zbiorów i kończy swój rozwój w przechowalniach, gdzie zimuje.

W zwalczaniu połyśnicy marchwianki możemy stosować deltametrynę np. Decis Mega 50 EW 0,15%+Silatc 0,1-0,15%. Preparat Decis należy do grupy pyretroidów, co oznacza spadek efektywności wraz ze wzrostem temperatury, najlepiej działa poniżej 18*C.

Benevia 100 OD w dawce 0,75 l/ha +zwilżacz olejowy doskonale działa w wyższych temperaturach i uwalnia nam plantacje od większości szkodników, doskonale radzi sobie z połyśnicą. W marchwi, pietruszce i selerze  ma rejestrację do zwalczania połyśnicy marchwianki i może być stosowana max dwa razy w sezonie.
Zalecamy stosowanie tego rozwiązania gdy powierzchnia naci zakrywa min. 1/3 międzyrzędzi.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu  Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl