• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPOLCALC – polskie nawozy wapniowe

POLCALC – polskie nawozy wapniowe

O ofertę nawozów wapniowych dedykowanych dla producentów warzyw zapytałam dr Piotra Mirosława Szulca, z firmy Polcalc.

Od jak dawna marka Polcalc obecna jest na polskim rynku i od kiedy jest Pan zaangażowany w pracę w tej firmie?

Dr Piotr Mirosław Szulc Firma Polcalc Nawozy Wapniowe Sp. z o.o.

Piotr Mirosław Szulc: Historia firmy Polcalc sięga 2010 r. Wówczas ówczesny zarząd, którego prezesem był dr hab. Seweryn Rzepecki, podjął decyzję o budowie zakładu, która rozpoczęła się w 2011 r. Produkcję granulowanych nawozów wapniowych na skalę przemysłową firma Polcalc rozpoczęła w 2013 r. Wówczas wprowadzono do produkcji i sprzedaży wapno granulowane Polcalc III Generacji. Kolejnym znaczącym sukcesem firmy było wprowadzenie do sprzedaży granulowanego wapna magnezowego SuperMag w 2019 r. W sierpniu 2021 r. Polcalc, jako producent nawozów wapniowych, został częścią grupy Lafarge, która w Polsce nieustannie rozwija ofertę nawozów rolniczych. Tym samym do palety oferty produktowej Polcalc dołączyły nawozy Kujawit oraz Radkowit. Natomiast moja historia zawodowa z firmą Polcalc rozpoczęła się w sierpniu 2016 r. i trwa do dziś.

 Jak przedstawia się oferta nawozów wapniowych Polcalc i który z tych produktów szczególnie poleciłby Pan dla producentów warzyw?

Piotr Mirosław Szulc: Firma Polcalc Nawozy Wapniowe Sp. z o.o. produkuje obecnie i promuje pod swoją marką wapno granulowane Polcalc III Generacji oraz granulowane wapno magnezowe SuperMag. Mamy również w swojej ofercie wapna sypkie, tj. Kujawit,

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kujawit Premium, Radkowit i Radkowit Premium. Dla producentów warzyw spośród wymienionych nawozów wapniowych ze względu na skład i łatwość wysiewu poleciłbym granulowane wapno magnezowe SuperMag. Nawóz ten można wysiać każdym dostępnym rozsiewaczem nawozowym, a zawarty w nim magnez znacząco wpływa na smak i wybarwienie większości warzyw gruntowych i szklarniowych.

Na rynku jest wiele produktów wapniowych dedykowanych do uprawy warzyw. Jakimi cechami wyróżnia się produkt oferowany przez Państwa firmę?

Piotr Mirosław Szulc: Firma Polcalc Nawozy Wapniowe Sp. z o.o. produkuje pod swoją marką wapno granulowane Polcalc III Generacji i granulowane wapno magnezowe SuperMag. Wymienione wapna są nawozami całkowicie bezpiecznymi dla środowiska o niewielkim śladzie węglowym. Obydwa posiadają atesty do stosowania w rolnictwie ekologicznym (NE/630/2022; NE/631/2022). Polcalc III Generacji oraz SuperMag są produkowane z drobno zmielonych polskich mączek. Średnica pojedynczych ziaren wynosi 0,02–0,09 mm. Dzięki temu uzyskane w cyklu produkcyjnym granule naszych nawozów szybko rozkładają się w glebie, dostarczając roślinom niezbędnych pierwiastków odżywczych oraz podnoszą odczyn gleby. Należy wspomnieć, że granule produkowane są bez użycia chemicznych sklejaczy na innowacyjnych liniach technologicznych. Lepiszczem naszych granul jest czysta chemicznie woda. Produkowane przez firmę nawozy, tj. Polcalc III Generacji oraz SuperMag są pakowane w 25-kilogramowe worki oraz 500-kilogramowe opakowania typu big bag. Nasze nawozy sprzedajemy przez sieć najlepszych i sprawdzonych dystrybutorów przez cały rok. W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących nawozów jak również lokalizacji dystrybutora wystarczy zadzwonić pod nr tel. 880-880-801.

Dlaczego warto sięgać po nawozy wapniowe?

Piotr Mirosław Szulc: Szanowni Państwo nawozy wapniowe i wapniowo-magnezowe pełnią w życiu roślin dwie niezmiernie istotne funkcje, tj. dostarczają roślinom niezbędnych makropierwiastków – Ca i Mg oraz poprawiają (podnoszą) odczyn gleby. Jak Państwo wiedzą wapń i magnez są pierwiastkami niezbędnymi dla wzrostu i rozwoju warzyw, które m.in. warunkują wielkość oraz jakość uzyskanego plonu. Podniesienie odczynu gleby przyczynia się do lepszego wykorzystania azotu, fosforu, potasu i magnezu przez rośliny, co wpływa znacząco na zwiększenie plonu warzyw. Podniesienie odczynu gleby z kwaśnego do lekko kwaśnego przyczynia się do uruchomienia zalegającego w glebie fosforu. Jest to szczególnie istotne ponieważ, aż 60% gleb polskich zawiera ten pierwiastek na poziomie wysokim i bardzo wysokim. Jego uruchomienie przyczynia się do zmniejszenia kosztów nawożenia. Dlatego wapnowanie jest tak istotnym zabiegiem agrotechnicznym, który właściwie wykonany powoduje zwiększenie wykorzystania dostępnego azotu, fosforu, potasu i magnezu przez warzywa, co znacząco zmniejsza koszty produkcji.

Warto regularnie kontrolować odczyn gleby na polu.

Jak częste aplikacje oraz jakie dawki nawozów wapniowych w uprawie warzyw Pan zaleca?

Piotr Mirosław Szulc: Wielkość dawki i częstość stosowania wapna zależą od wielu czynników, m.in. od: rodzaju uprawianych warzyw, wielkości zebranego plonu, rodzaju gleby, warunków klimatycznych oraz zastosowanego nawożenia. Wyniki badań naukowych wskazują, że z gleby ubywa 300 kg/ha wapna rocznie. Dlatego dobrze jest stosować ten pierwiastek jak najczęściej w formie dawki uzupełniającej ubytki. W przypadku gleb o odczynie pH 6,1–6,5 słuszną wydaje się być dawka ok. 300–400 kg wapna/ha, którą należy stosować corocznie, zwłaszcza gdy uprawiamy warzywa wymagające dużej ilości tego pierwiastka w glebie, np. kapusty, kalafior, brokuł, marchew, pietruszka, ogórek, pomidor czy seler. Optymalna zawartość wapnia dla wymienionych gatunków warzyw wynosi od 600 do 2500 mg Ca/dm3 gleby. Częste stosowanie mniejszych, uzupełniających dawek wapna eliminuje wahania odczynu gleby, które niekorzystnie wpływają na jej aktywność mikrobiologiczną. Natomiast gleby bardzo kwaśne i kwaśne należy systematycznie wapnować co 2–3 lata znacznie większymi dawkami nawozu, tak aby doprowadzić ich odczyn do optymalnego dla danej kategorii agronomicznej gleby.

Dziękuję za rozmowę
Aleksandra Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl