Samojezdny kombajn Verhoest

Firma Verhoest to znany belgijski producent od wielu lat specjalizujący się w produkcji maszyn do sadzenia oraz zbioru warzyw. Warto zaznaczyć, że obecny właściciel firmy – Marc Verhoest to już 4. pokolenie kontynuujące produkcję maszyn. W firmie pracuje też syn Marca – Bart, który również jest zaangażowany w rodzinny biznes. Poza produkcją firma świadczy profesjonalny serwis maszyn. Jak przekazywał Michał Gulczyński z firmy Polfarm, która od lat współpracuje z tą firmą, jeśli wystąpi jakiś problem można liczyć na szybki serwis i pomoc.

Maszyna, której pracę pokazano w gospodarstwie Polfarm w Błądzikowie k. Pucka to prototypowy model – samobieżny, wyposażony w gąsienice, dzięki czemu może pracować nawet na bardzo uwilgoconej glebie. Gąsienice zapobiegają również nadmiernemu ugniataniu gleby.

Ciekawym rozwiązaniem jest teleskopowo składana tylna oś. Przed rozpoczęciem pracy jest ona maksymalnie rozciągana, zapewniając dobrą stabilność maszyny. Po rozsunięciu tylnej osi na kombajnie powstaje miejsce na 5 skrzyniopalet. Maszyna jest jednorzędowa.

Po wykopaniu por jest transportowany na podajnik. W trakcie tego transportu korzenie otrząsane są z ziemi. Za pomocą specjalnego podajnika skrzyniopaleta, w której układane są zebrane pory jest podnoszona, przechylona, a następnie w miarę jej napełniania jest opuszczana. To rozwiązanie zapewnia, że rośliny nie są rzucane, ani uszkadzane, tylko delikatnie układane w skrzyni. Po zapełnieniu wszystkich skrzyniopalet są one rozładowywane na specjalne przyczepy i odwożone do magazynu.

Więcej informacji na temat kombajnu do zbioru pora przeczytają Państwo w najbliższych wydaniach miesięcznika “Warzywa“. Zapraszamy do prenumeraty www.plantpress.pl

Na naszej stronie  zobaczą Państwo film prezentujący pracę kombajnu Verhoest. Polecamy: https://www.warzywa.pl/maszynowy-zbior-porow/

Tekst i fot. A. Andrzejewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności