yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościBiałoruskie i rosyjskie ogórki zalewają nasz rynek

Białoruskie i rosyjskie ogórki zalewają nasz rynek

Podwójnych standardów ciąg dalszy – tym razem roli głównej ogórki ze Wschodu. Chociaż większość z krajowych producentów ma o imporcie  warzyw niezmienne zdanie, to jednak w duża cześć odbiorców i konsumentów uważa import za coś naturalnego – w końcu mamy wolny rynek!. Jak jednak wytłumaczyć, że zakazy importu działają tylko w jedną stronę? I zdecydowanie na niekorzyść polskich producentów warzyw!

Wśród oferty ogórków szklarniowych na podwarszawskim rynku hurtowym spotkaliśmy tylko kilka partii ogórków z polskiego gospodarstwa w charakterystycznych opakowaniach (na grafice ogórki w biało-czerwonych czapeczkach). Niemniej z pewnością ¾ oferty to import ze wschodu: ogórki z Rosji, Białorusi i Ukrainy. W mniejszości są ogórki z Hiszpanii – są one nieco droższe. Jako ciekawostka, są też ogórki szklarniowe z Finlandii.

O ile można dyskutować nad słusznością importu, trudno zrozumieć, że my nie możemy wysyłać warzyw do danego kraju, ale zakazy nie działają w drugą stronę. Polacy nie mogą eksportować warzyw do Rosji od kilku lat. Wiemy z jak negatywnymi skutkami wiąże się ten zakaz.

Od 1 stycznia nie możemy również eksportować warzyw na Białoruś. Niedawno kraj ten zakazał również importu z Serbii, a 4 lutego Białoruś może eksportować kapustę i cebulę np. do Rosji, tylko na podstawie jednorazowo wydawanych licencji. Co niemalże ostatecznie eliminuje reeksport.

Jeśli chodzi o ceny importowanych ogórków, jest to od 70 do 80 zł za 6-kilogramowy karton, co daje od 11,66 do 13,33 zł/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

bialoruskie ogórki z importu

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl