Przez ostatnie 10 lat spadła liczba gospodarstw rolnych o prawie 200 tys., ale są one większe. Ze statystyk GUS wynika też, że tylko 1/3 gospodarstw domowych uzyskuje główne dochody z prowadzonej działalności rolniczej.
Powierzchnia upraw
Z danych ostatniego spisu rolnego wynika, że w Polsce w 2020 r. było 1 mln 317 tys. gospodarstw rolnych (w tym 1 mln 310 tys. indywidualnych) – o 192 tys. mniej (12,7 proc.). W porównaniu z wynikami spisu sprzed dekady widać ogromny wzrost w zakresie powyżej 50 hektarów (+45%) i niewielki 20-50 hektarów (+9%).
Utrzymuje się zróżnicowanie regionalne wielkości gospodarstw rolnych. Nadal województwa południowo-wschodnie charakteryzuje rozdrobniona struktura, podczas gdy w województwach północnych występują gospodarstwa największe obszarowo.


Zmniejszyła się powierzchnia uprawy zbóż ogółem (w tym zbóż podstawowych) oraz ziemniaków, natomiast zwiększyła się powierzchnia uprawy roślin przemysłowych (w tym buraków cukrowych oraz rzepaku i rzepiku), roślin zaliczanych do grupy strączkowych jadalnych oraz warzyw gruntowych.
Sprzęt rolniczy
Wciągu dziesięciolecia między spisami zaszły zmiany w zakresie wyposażenia gospodarstw rolnych w podstawowe maszyny rolnicze. Jak wynika z danych GUS polscy rolnicy mają blisko 1,5 mln ciągników i prawie 140 tys. różnego rodzaju kombajnów.
Dochody
Nadal tylko 1/3 gospodarstw domowych z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego uzyskuje główne dochody z prowadzonej działalności rolniczej. Również 1/3 z pracy najemnej, a około 16 proc. z emerytur i rent i 8 proc. z prowadzonej działalności pozarolniczej.
Źródło: GUS, money