GUS: Jest coraz mniej gospodarstw rolnych. Przełom w zakresie 50 (plus) hektarów.

Przez ostatnie 10 lat spadła liczba gospodarstw rolnych o prawie 200 tys., ale są one większe. Ze statystyk GUS wynika też, że tylko 1/3 gospodarstw domowych uzyskuje główne dochody z prowadzonej działalności rolniczej.

Powierzchnia upraw

Z danych ostatniego spisu rolnego wynika, że w Polsce w 2020 r. było 1 mln 317 tys. gospodarstw rolnych (w tym 1 mln 310 tys. indywidualnych) – o 192 tys. mniej (12,7 proc.). W porównaniu z wynikami spisu sprzed dekady widać ogromny wzrost w zakresie powyżej 50 hektarów (+45%) i niewielki 20-50 hektarów (+9%).

Utrzymuje się zróżnicowanie regionalne wielkości gospodarstw rolnych. Nadal województwa południowo-wschodnie charakteryzuje rozdrobniona struktura, podczas gdy w województwach północnych występują gospodarstwa największe obszarowo.

Źródło: GUS

Zmniejszyła się powierzchnia uprawy zbóż ogółem (w tym zbóż podstawowych) oraz ziemniaków, natomiast zwiększyła się powierzchnia uprawy roślin przemysłowych (w tym buraków cukrowych oraz rzepaku i rzepiku), roślin zaliczanych do grupy strączkowych jadalnych oraz warzyw gruntowych.

Sprzęt rolniczy

Wciągu dziesięciolecia między spisami zaszły zmiany w zakresie wyposażenia gospodarstw rolnych w podstawowe maszyny rolnicze. Jak wynika z danych GUS polscy rolnicy mają blisko 1,5 mln ciągników i prawie 140 tys. różnego rodzaju kombajnów.

Dochody

Nadal tylko 1/3 gospodarstw domowych z użytkownikiem gospodarstwa indywidualnego uzyskuje główne dochody z prowadzonej działalności rolniczej. Również 1/3 z pracy najemnej, a około 16 proc. z emerytur i rent i 8 proc. z prowadzonej działalności pozarolniczej.

Źródło: GUS, money

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności