30-procentowy wzrost cen warzyw na przełomie sierpnia i września?

Cukinia

O 30 proc. mają podrożeć warzywa sezonowe na przełomie sierpnia i września. Plantatorzy warzyw ciepłolubnych takich jak cukinia, ogórek, papryka wkrótce mogą liczyć na wyższe ceny!

W tym roku część warzyw szybciej niż zwykle dała duże plony i już w sierpniu skończy się ich wegetacja. Przez to warzyw będzie mniej, a ich ceny mogą pójść w górę – tłumaczy Paweł Myziak z zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki RP i jak dodaj: Będą nowe nasadzenia, natomiast przerwa między starym a nowym wynosi trzy, cztery tygodnie. Dlatego spodziewam się, że będzie to wzrost cen warzyw ciepłolubnych takich jak ogórki czy cukinia o 30-40 procent, na przełomie sierpnia i września – podkreśla.

“Czekamy na eksport krajowych warzyw, to zwiększy szansę na wyższe ceny”

Drastyczny wzrost cen dotyczyć będzie warzyw, które już się wyrodziły. Druga połowa sierpnia to czas początku eksportu do krajów ościennych, bo te kraje, zwłaszcza cieplejsze, z południa Europy, kończą produkcję i korzystają z naszych warzyw, nasz produkt sprzedaje się u nich. Przez to u nas, na rynku będzie ich mniej – dodaje Paweł Myziak. 

Czytaj także: Czy możemy liczyć na wzrost cen warzyw?

Tymczasem, czego mogą obawiać się plantatorzy? By pogoda nie przyniosła opadów gradu, czy ulewnych deszczy, które mogłyby zniszczyć cały trud ogrodnika.

Źródło: RMF FM

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności