AktualnościIle dymki wysadzić na hektar?

Ile dymki wysadzić na hektar?

Druga połowa marca to czas wysadzania w pole cebuli z dymki. 18 marca br. mieliśmy okazję zobaczyć jak przebiega wysadzanie dymki w jednym z gospodarstw na Kujawach.

Wysadzano tam dymkę z holenderskiej firmy Broer, współpracującej z firmą Bejo Zaden. Jak przekazywali specjaliści od uprawy dymka wymaga starannego przygotowania stanowiska. Ponadto materiał nasadzeniowy powinien pochodzić z pewnego źródła. Cebule muszą być odpowiedniego kalibrażu, zdrowe, bez uszkodzeń. Przed sadzeniem trzeba odpowiednio obliczyć obsadę roślin na jednostce powierzchni. 

Obejrzyj VIDEO: Sadzenie dymki na Kujawach

Warto wiedzieć, że im wyższe zagęszczenie dymki tym wcześniejszy, ale niższy plon. Przy niższym zagęszczeniu cebul na polu plon będzie późniejszy, ale wyższy. Podczas sadzenia zaleca się częstą kontrolę zagęszczenia. W Holandii najczęściej sadzi się od 18 do 20 szt. dymki na mb. Po posadzeniu dymka powinna być przykryta warstwą gleby o grubości 3–5 cm.

Podczas jednego z branżowych szkoleń zorganizowanych przez firmę Bejo Zaden, specjalista z firmy Broer – Ron Spaans informował, że ilość dymki na 1 ha zależy od:

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
  • typu sadzarki jaką jest wysadzana;
  • liczby cebul w 1 kilogramie;
  • liczby cebul na metr bieżący.

Polecał on, żeby obliczając ilość dymki potrzebnej na 1 ha skorzystać z następującego wzoru: 10 000/(szer. zagonu w m) x ((ilość szt. na mb) x (liczba rzędów na jednym zagonie))
Przykład: sadzarka 1,5 m i 4 rzędy
310 cebul w 1 kg
16 cebul na mb
(10 000/1,5) x (16 x 4) = 426 667 cebul/1 ha
426 667/310 szt. = 1376 kg/ha

W przypadku sadzarki o szerokości 1,8 m i 6 rzędów:
1,8 m i 6 rzędów
320 cebul w 1 kg
18 cebul na mb
10 000/1,8 x (18 x 6) = 600 000
600 000/320 = 1875 kg/ha

Tekst i foto: A.Andrzejewska

Aleksandra Andrzejewska
Aleksandra Andrzejewska
Absolwentka Wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego. W zespole redakcyjnym „Warzyw” pracuje od 2004 r. Zajmuje się głównie tematyką związaną z technologią uprawy warzyw i owoców miękkich. Uczestniczy również w przygotowaniu materiałów z mechanizacji ogrodnictwa.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl