yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKtóre województwa królują pod względem powierzchni uprawy cebuli w 2023 roku?

Które województwa królują pod względem powierzchni uprawy cebuli w 2023 roku?

Znamy już całkowitą powierzchnię uprawy cebuli w Polsce. Pozostaje pytanie… W których regionach kraju produkuje się jej najwięcej? Które są to województwa? 

W ramach przypomnienia, powierzchnia uprawy cebuli w Polsce w bieżącym sezonie wynosi 21 472,77 ha. W ostatnich czterech latach niższy areał mogliśmy zaobserwować jedynie w 2022 roku. Sezon 2020 oraz 2021 charakteryzował się większą powierzchnią upraw.

Wróćmy jednak do 2023 roku. Które województwa królują pod względem powierzchni uprawy cebuli? Dość znaczącym liderem okazuje się województwo kujawsko-pomorskie. Obszar, na którym producenci uprawiają warzywo wynosi bowiem aż 8 313,10 ha.

Na drugim miejscu plasuje się województwo wielkopolskie. Wynik wprawdzie wciąż jest bardzo imponujący, lecz względem pierwszego miejsca widać znaczącą różnicę. Powierzchnia uprawy cebuli w województwie wielkopolskim to 4 541,94 ha.

Idąc dalej, podium zamyka województwo mazowieckie. Cebula jest tutaj uprawiana na powierzchni 2 007,98 ha. Warto przy tym zauważyć, że tylko trzy wymienione pozycje dają nam już 14 863,02 ha, czyli nieco ponad 69% wszystkich upraw cebuli w Polsce.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na kolejny miejscach możemy wyróżnić województwo łódzkie (1 462,34), świętokrzyskie (1 117,38) oraz lubelskie (1 048,91). W pozostałych województwach powierzchnia uprawy cebuli jest już nieco niższa. Wszystko przedstawia wykres zamieszczony poniżej.

Wskazane dane pochodzą z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zostały sporządzone na podstawie deklaracji producentów we wnioskach o płatności bezpośrednie.

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl