yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościSeler korzeniowy - aktualna sytuacja na polach

Seler korzeniowy – aktualna sytuacja na polach

Lustracja plantacji selera korzeniowego w wielu gospodarstwach w Polsce pokazuje, że rośliny są w dobrej kondycji. Jednak producenci obawiają się, że spadki temperatury wiosną mogą przyczynić się do ich jarowizacji.

Marcin Dąbrowski, BASF (marka Nunhems)

Jak informuje mnie Marcin Dąbrowski z firmy BASF (marka Nunhems): Jestem dobrej myśli, ale występują obawy wśród producentów. Młode rośliny selera korzeniowego są bardzo wrażliwe na spadki temperatury, w efekcie czego mogą zjarowizować. Jest jeszcze za wcześnie by to ocenić. Chłodna aura wiosną opóźniła wegetację, w niektórych gatunkach nawet o dwa, trzy tygodnie. W ostatnim czasie na wielu plantacjach selera obserwuje nalot mszycy – informuje Marcin Dąbrowski.

Nalot mszycy na liściach selera korzeniowego. Fot. M. Dąbrowski, BASF

W uprawie uprawie selera groźny jest przędziorek chmielowiec, występujący pospolicie w Polsce, stanowiąc duże zagrożenie, szczególnie podczas suchej i gorącej pogody. Osobniki dorosłe oraz larwy żerują na dolnej stronie liści. Jak informuje mnie Marcin Dąbrowski: Wciąż nie odnotowałem na plantacjach selera żerowania przędziorków, ale niestety to tylko kwestia czasu, gdyż wysoka temperatura jest ich sprzymierzeńcem. W tym celu należy prowadzić lustrację roślin czy nie ma charakterystycznych objawów żerowania przędziorka. 

Warzywa na Facebook – kliknij tu i polub nasz profil

 

Plantacja selera korzeniowego. Czerwiec 2021. Fot. M. Dąbrowski

Na polach selera korzeniowego są już wykonane pierwsze zabiegi fungicydowe oraz herbicydowe. Jednak w wielu przypadkach występują uszkodzenia plantacji po zabiegach odchwaszczania. Do najczęściej obserwowanych objawów fitotoksycznego działania herbicydów należą chlorozy blaszek liściowych, w postaci pojedynczych plamek, bądź żółknięcia całych blaszek – informuje M. Dąbrowski.

Uszkodzenia herbicydowe na roślinach selera korzeniowego. Fot. M. Dąbrowski, BASF

Na chwilę obecną cena selera korzeniowego (ubiegłoroczny) jest na niskim poziomie ok. 2,2 zł/kg, z kolei ten spod tuneli, pakowanego w wiązki (10 szt.) – 2-2,5 zł/szt.- informuje M. Dąbrowski. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Jakość selera korzeniowego pod koniec kwietnia 2021. Odmiana Dukiz. Fot. M. Dąbrowski
Zbiór selera korzeniowego spod tuneli foliowych. Sadzenie roślin 14.02. Pierwszy zbiór 20.05. Odmiana Princino. Fot. M. Dąbrowski

Jak przedstawia się sytuacja na rynku selera korzeniowego w Holandii, we Francji?

Wiosna w innych krajach Europu także była bardzo chłodna, tam również notowane są opóźnienia w wegetacji roślin. We Francji, na plantacjach selera wysadzonego w 10. tygodniu pojawiają się już pierwsze pędy kwiatostanowe. W Holandii kończą się zapasy selera w przechowalniach, a jakość tego, który zalega w magazynach jest już coraz gorsza. Na chwilę obecną w tym kraju cena oscyluje na poziomie 0,25 euro/kg. Na holenderskim rynku wciąż nie ma świeżorynkowego towaru. Spekuluje się, że pojawi się Luka sprzedażowa, na której mogą wygrać nasi producenci. Zapasy starego towaru już im się kończą, a nowego wciąż nie ma…  Mam nadzieje, że ten niedobór wywinduje cenę selera w Polsce dodaje M. Dąbrowski.

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl