Seler korzeniowy: Zasiej teraz, posadź w maju, zbierz jesienią, przechowuj do wiosny…

Za najlepszy czas na sadzenie rozsady selera w polu uznaje się drugą połowę maja. Producenci, którzy decydują się na samodzielną produkcję rozsady, już teraz rozpoczynają siew nasion do tac rozsadowych wypełnionych substratem torfowym.

W przydomowej mnożarce Adama i Marzeny Ropów w Igołomi obecnie trwają intensywne prace związane z siewem nasion selera bezpośrednio do wielodoniczek wypełnionych substratem torfowym. Producenci wybierają sprawdzone odmiany selera z przeznaczeniem do długiego przechowywania: REX, PRINZ, MARKIZ. Nasiona są otoczkowane, dzięki czemu możliwy jest siew bezpośrednio do tac rozsadowych zawierających 260 otworów.

Do wielodoniczek zawierających 260 otworów umieszczane są nasiona selera
Wielodoniczki przed siewem są wypełnione substratem torfowym
Siew nasion selera w gospodarstwie Adama Ropy

Bezpośrednio po siewie nasion producent zastosowuje biologiczny produkt grzybobójczy, zawierający zarodniki pożytecznego antagonistycznego grzyba Trichoderma harzianum T-22.

Do siewu nasion wykorzystywany jest siewnik warzywniczy

Po skiełkowaniu nasion A. Ropa zastosuje preparat Bactim Receptor, biopreparat szczególnie polecany do podlewania, fertygacji upraw warzyw na stanowiskach, na których notuje się zwiększone nasilenie nicieni. Zawiera unikalną kompozycję grzybów mikoryzowych, grzybów saprofitycznych i promieniowców. Biopreparat ogranicza porażenia systemu korzeniowego przez nicienie i inne szkodliwe organizmy
.

W gospodarstwie państwa Ropów w Igołomi uprawianych jest ok. 1 mln szt selera rocznie. 

Czytaj także:https://www.warzywa.pl/warzywa-polowe/1-milion-sztuk-selera-korzeniowego-w-sezonie-2021-czas-na-sadzenie-roslin-w-gospodarstwie-adama/?fbclid=IwAR2mp778EI0Ca19GVGQrfduQgjdtljsV4KokJDMHeqJCFFAA0MF7gUBMAW8

 

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności