Powodzenie w uprawie międzyplonów ścierniskowych zależy od doboru gatunków roślin, które charakteryzują się krótkim okresem wegetacji oraz szybkim tempem wzrostu i rozwoju. Daje to możliwość uzyskania w krótkim czasie dużego plonu zielonej masy i korzeni, charakteryzującej się wysoką wartością pokarmową. Jako międzyplony ścierniskowe dobrze sprawdzają się takie rośliny, jak: groch pastewny, łubin wąskolistny i żółty, wyka kosmata i siewna, bobik, seradela, słonecznik, rzepak jary i ozimy, gryka, żyto, rzepik ozimy, rzodkiew oleista i pastewna, rzepa ścierniskowa, facelia błękitna, kapusta pastewna, jak również trawy – życica trwała i kupkówka pospolita.
Niezawodnymi roślinami poplonowymi uprawianymi na wszystkich rodzajach gleb są gorczyca biała i facelia błękitna. Z kolei uprawa bobiku i grochu siewnego wymaga gleb zwięzłych o dobrych warunkach wilgotnościowych niezbędnych do dobrych wschodów roślin. Facelia stanowi bardzo dobrą roślinę poplonową na mulcz, gdyż po przemarznięciu łatwo się kruszy i nie stwarza problemów wiosną, szczególnie przy stosowaniu technologii siewu bezpośredniego w mulcz kukurydzy czy buraków cukrowych. Wyka kosmata to dobry komponent mieszanek poplonowych, które przeznaczone są do pozostawienia do wiosny, w celu ochrony gleby przed erozją. Żyto dzięki właściwościom allelopatycznym ogranicza kiełkowanie i rozwój niektórych chwastów dwuliściennych (szarłat szorstki, komosa biała, palusznik krwawy). W ostatnim okresie coraz większego znaczenia nabiera uprawa roślin wytrzymałych na suszę, takich jak facelia, seradela czy słonecznik. Dodatkowo znajdujące się na powierzchni liści słonecznika związki fenolowe i terpeny zmywane przez opad atmosferyczny, względnie przedostające się do gleby z rozkładających się liści czy przemieszczające się do gleby z korzeni, zmniejszają wschody komosy białej i innych chwastów.


Na glebach średnich można uprawiać: groch pastewny, słonecznik, łubin wąskolistny, gorczycę białą, rzodkiew oleistą czy wykę ozimą, a na żyznych: bobik i wykę oraz rzepak i rzepik ozimy. Dużą wartością pokarmową charakteryzują się rośliny strączkowe. Jednak uprawa międzyplonów jednogatunkowych może stwarzać ryzyko strat w przypadku ewentualnego niepowodzenia. Dlatego też dobrym sposobem ograniczenia ryzyka jest siew tych roślin w mieszankach wielogatunkowych.
Na rynku dostępne są gotowe mieszanki wielogatunkowe oferowane między innymi przez firmę DSV Polska, takie jak Mieszanki TerraLife, Mieszanki poplonowe traw czy Mieszanki kwiatowe.
Autor: dr Ryszard Brodowski
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie/
Cały artykuł Czas na poplon przeczytają Państwo w czasopiśmie Warzywa 8/2022.W naszym sklepie internetowym można kupić prenumeratę: www.plantpress.pl lub dzwoniąc pod numer: 600 489 547.

