yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościWarto siać poplon

Warto siać poplon

Powodzenie w uprawie międzyplonów ścierniskowych zależy od doboru gatunków roślin, które charakteryzują się krótkim okresem wegetacji oraz szybkim tempem wzrostu i rozwoju. Daje to możliwość uzyskania w krótkim czasie dużego plonu zielonej masy i korzeni, charakteryzującej się wysoką wartością pokarmową. Jako międzyplony ścierniskowe dobrze sprawdzają się takie rośliny, jak: groch pastewny, łubin wąskolistny i żółty, wyka kosmata i siewna, bobik, seradela, słonecznik, rzepak jary i ozimy, gryka, żyto, rzepik ozimy, rzodkiew oleista i pastewna, rzepa ścierniskowa, facelia błękitna, kapusta pastewna, jak również trawy – życica trwała i kupkówka pospolita.

Niezawodnymi roślinami poplonowymi uprawianymi na wszystkich rodzajach gleb są gorczyca biała i facelia błękitna. Z kolei uprawa bobiku i grochu siewnego wymaga gleb zwięzłych o dobrych warunkach wilgotnościowych niezbędnych do dobrych wschodów roślin. Facelia stanowi bardzo dobrą roślinę poplonową na mulcz, gdyż po przemarznięciu łatwo się kruszy i nie stwarza problemów wiosną, szczególnie przy stosowaniu technologii siewu bezpośredniego w mulcz kukurydzy czy buraków cukrowych. Wyka kosmata to dobry komponent mieszanek poplonowych, które przeznaczone są do pozostawienia do wiosny, w celu ochrony gleby przed erozją. Żyto dzięki właściwościom allelopatycznym ogranicza kiełkowanie i rozwój niektórych chwastów dwuliściennych (szarłat szorstki, komosa biała, palusznik krwawy). W ostatnim okresie coraz większego znaczenia nabiera uprawa roślin wytrzymałych na suszę, takich jak facelia, seradela czy słonecznik. Dodatkowo znajdujące się na powierzchni liści słonecznika związki fenolowe i terpeny zmywane przez opad atmosferyczny, względnie przedostające się do gleby z rozkładających się liści czy przemieszczające się do gleby z korzeni, zmniejszają wschody komosy białej i innych chwastów.

Facelia to jeden z gatunków uprawianych na nawozy zielone.

Na glebach średnich można uprawiać: groch pastewny, słonecznik, łubin wąskolistny, gorczycę białą, rzodkiew oleistą czy wykę ozimą, a na żyznych: bobik i wykę oraz rzepak i rzepik ozimy. Dużą wartością pokarmową charakteryzują się rośliny strączkowe. Jednak uprawa międzyplonów jednogatunkowych może stwarzać ryzyko strat w przypadku ewentualnego niepowodzenia. Dlatego też dobrym sposobem ograniczenia ryzyka jest siew tych roślin w mieszankach wielogatunkowych.
Na rynku dostępne są gotowe mieszanki wielogatunkowe oferowane między innymi przez firmę DSV Polska, takie jak Mieszanki TerraLife, Mieszanki poplonowe traw czy Mieszanki kwiatowe.

Autor: dr Ryszard Brodowski
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie/


Cały artykuł Czas na poplon przeczytają Państwo w czasopiśmie Warzywa 8/2022.W naszym sklepie internetowym można kupić prenumeratę: www.plantpress.pl lub dzwoniąc pod numer: 600 489 547.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Warzywa 8/2022

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl