• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMarże pośredników i marketów stają się coraz wyższe...

Marże pośredników i marketów stają się coraz wyższe…

Niejednokrotnie mówi się o potrzebie ustalenia wyższych cen warzyw dla producentów. Koszty są bowiem bardzo wysokie, co wpływa na niższą opłacalność produkcji. Niewielu konsumentów zdaje sobie jednak z tego sprawę, gdyż na sklepowych półkach widnieją kilkukrotnie wyższe stawki…

Niemal od roku sytuacja w rolnictwie pozostaje wyjątkowo trudna. Nie raz poruszano problem niskiego wynagrodzenia uzyskiwanego przez producentów, które nie wzrosło adekwatnie do wzrostu kosztów. Różnorakie apele czy strajki niestety nie przyniosły zamierzonego efektu. Mówiąc o cenach należy mieć jednak na względzie, że nie wszyscy mogą sobie zdawać sprawę z realiów, które obecnie panują na rynku…

Większość konsumentów kieruje się bowiem w stronę marketów. Marketów, w których ceny na półkach są kilkukrotnie wyższe niż te u producenta. Nikt nie zastanawia się natomiast, gdzie szukać przyczyny owego zjawiska. Poszkodowani są w tym oczywiście producenci. W przypadku jakichkolwiek starań czy protestów o „lepsze jutro” pozostają sami, gdyż wielu konsumentów nie wie, że przyczyna wysokich cen leży zupełnie gdzie indziej…

Jedna z hiszpańskich organizacji rolniczych co miesiąc prezentuje zestawienie cen u producenta z tymi, które widnieją w marketach. Warto zauważyć, że dane te nie są niczym wyjątkowym i w Polsce możemy zaobserwować podobne zjawisko. Wynikać to może z wysokich marż poszczególnych marketów, ale również… Z długich łańcuchów dostaw, gdzie owe marże są naliczane przez wielu pośredników.

Skupmy się na statystykach… Największą różnicę możemy zaobserwować w przypadku czosnku. W marketach jego cena wynosiła w listopadzie 5,98 euro/kg, natomiast producent otrzymywał zaledwie 0,61 euro/kg, czyli o 880% mniej. Kolejnym przykładem na liście jest sałata, której ceny dla konsumenta kształtowały się na poziomie 1,15 euro/kg. Adekwatnie do poprzedniej pozycji, producent mógł liczyć na zdecydowanie niższą kwotę. Jego wynagrodzenie było bowiem o 539% niższe i wynosiło 0,18 euro/kg.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na tym się jednak nie kończy… Brokuły oraz kapusta okazały się droższe w marketach o 486%, karczochy o 450%, cebula o 433%, marchew o 410%, natomiast ziemniaki o 385%. Wymienić można tutaj praktycznie każde warzywo. Co prawda, różnice cenowe nieco się zmniejszają, niemniej, wciąż mówimy o stawkach dwu lub trzykrotnie wyższych.

Przedstawione dane wydają się być nieco niesprawiedliwe. Szczególnie w przypadkach, w których to producenci są oskarżani o zbyt wysokie ceny warzyw. Warto więc jeszcze raz zaznaczyć, że stawki oferowane rolnikom są niestety zaledwie ułamkiem finalnej ceny, którą widzi konsument na sklepowych półkach. Świadomość tego faktu może sprawić, że społeczeństwo nieco inaczej podchodzić będzie do rolników, którzy starają się o zmiany…

Źródło: coag.chil.me


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl