yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościTak drogo jeszcze nie pakowaliśmy! Kto za to zapłaci?

Tak drogo jeszcze nie pakowaliśmy! Kto za to zapłaci?

Od 30 do 70 proc. wzrósł koszt opakowań do konfekcjonowania warzyw. Od marca sukcesywnie drożeją kartony, łuszczki. Koszt tych opakowań czasem przebija produkty o niskiej wartości, tak przedstawia się to w przypadku tanich warzyw np. cukinii, kapusty. W Polsce brakuje wewnętrznego systemu obiegu opakowań wymiennych – informuje Paweł Myziak, członek zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczpospolitej Polskiej.

Paweł Myziak, członek zarządu Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczpospolitej Polskiej

W tym roku wszyscy mocno odczuwają wzrost cen opakowań do konfekcjonowania warzyw. Największy problem jest w przypadku tanich warzyw, takich jak kapusta młoda, albo warzyw, które pakowane są w małych ilości. Wówczas koszt opakowania dorównuje lub przewyższa cenę warzyw. Tak szybkiego wzrostu cen opakowań w dość krótkim czasie nie widziałem od kilkunastu lat. Dziś koszt opakowania do jednej sztuki kapusty wynosi 0,5 zł. (Dziś kapusta oscyluje na poziomie 1 zł/szt!)  – informuje Paweł Myziak i jak dodaje: Europejskie fabryki tektury nie produkują tyle surowca co należy. Nie dysponują zapasem, zwykle produkują pod zamówienie na tzw. przedpłaty. Obecnie jest to towar deficytowy, więc trzeba dłużej na niego czekać. 

Powodów podnoszenia cen tektury może być kilka. Wzrost kosztów zakupu makulatury, podstawowego surowca do wytwarzania papieru używanego do produkcji tektury opakowaniowej. Drugi powód to pandemia, która mogła przyczynić się do zwiększenia popytu na kartonowe opakowania (większa sprzedaż różnego rodzaju produktów przez internet). Jak informuje nas Paweł Myziak, w Polsce brakuje wewnętrznego systemu obiegu opakowań wymiennych oraz wytwórni kartonów.

Niestety za te podwyżki zapłacimy wszyscy, a zwłaszcza konsumenci!

Łuszczki – tak najczęściej konfekcjonowany jest kalafior
Opakowania tekturowe
Konfekcjonowanie warzyw w opakowania tekturowe
Cukinia w kartonach
Konfekcjonowanie warzyw w opakowania drewniane tzw. łuszczki

 

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl