yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościPrzygotować się na suszę

Przygotować się na suszę

Zapowiada się, że bieżący sezon będzie olbrzymim wyzwaniem i próbą wytrzymałości dla wielu gospodarstw. Do zawirowań w handlu i dostępności siły roboczej wywołanych kryzysem COVID-19 oraz troski o zdrowie najbliższych – już teraz dołącza susza. 

Rolnicy, którzy przystąpili do wiosennych prac polowych powtarzają jak mantrę jedno słowo – ‘sucho’. Jest to efekt deficytu opadów jesienią i ciepłej, bezśnieżnej zimy potęgowany skąpymi opadami notowanymi w marcu i na początku kwietnia.

Niestety prognoza długoterminowa na kwiecień nie zapowiada poprawy

‘Model CFS prognozuje, że w kwietniu temperatura będzie o około 1,5°C powyżej normy wieloletniej względem okresu okresu referencyjnego 1984-2009. Pod względem opadów miesiąc ten będzie prawdopodobnie poniżej normy. Czeka nas duży deficyt opadów, co może utrudniać wegetacje i pogłębiać w dalszym ciągu suszę.W kwietniu czeka nas wyraźna dominacja wyżów barycznych, dlatego z tego powodu ilość opadów będzie poniżej normy. Nie zabraknie pogodnych dni. Okresami przechodzić będą fronty atmosferyczne atlantyckich niżów. Istnieje pewne prawdopodobieństwo pojawienia się niżów śródziemnomorskich. To może być wyjątkowo suchy miesiąc na co wskazuje wiele prognoz’.

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl