AktualnościRosyjski ogórek "rozpycha" się na polskim rynku

Rosyjski ogórek “rozpycha” się na polskim rynku

W wielu krajowych gospodarstwach nasadzenia ogórka szklarniowego odbywają się z miesięcznym lub nawet dwumiesięcznym opóźnieniem. Niemniej zbiory już się rozpoczęły, ale kolejnym wyzwaniem dla naszym producentów jest import warzywa z krajów wschodnich, głównie Rosji i Białorusi.

Na hurtowym rynku Bronisze ceny krajowego ogórka szklarniowego oscylują na poziomie 9-12 zł/kg, różnica wynika w jakości towaru. Jednak niepokojącym wyzwaniem dla polskich ogrodników są nie tylko wysokie koszty produkcji, do tego dochodzi importowany towar z Federacji Rosyjskiej oraz Białorusi. Kilka dni temu pisaliśmy na łamach portalu warzywa.pl, że od 1 stycznia do 7 marca br. przez polskie przejścia graniczne wprowadzone zostały 92 przesyłki ogórków pochodzących z Federacji Rosyjskiej i Białorusi, o tonażu całkowitym 1665,94 t.

W dzisiejszej rozmowie z Macieją Kmerą, ekspertem największego polskiego rynku spożywczego Bronisze, cena rosyjskiego ogórka oscyluje na poziomie 9 zł/kg i w ostatnich dniach zbliżyła się ona do cen krajowego warzywa. Niemniej jednak rosyjski towar jest mocno zauważalny na rynku hurtowym i nie trzeba jakoś specjalnie szukać, aby go znaleźć.

Sprawa warzyw ze wschodu jest nam znana od lutego ubiegłego roku. Handel rosyjskimi warzywami nie jest objęty embargiem. Ogórek ten jest dopuszczony do handlu w Polsce. Niemniej sytuacja oburza naszych czytelników, którzy są jednocześnie producentami owego warzywa. Czy nagonka na rosyjski towar jest bezpodstawna i nieuzasadniona? Mamy wolność wyboru, to konsument decyduje ostatecznie z którego kraju zakupi produkt. Jak informuje “Super Express”: Za naszą granicą brutalna wojna wywołana przez Putina. A na największym rynku spożywczym w Polsce bez problemu można kupić rosyjskie warzywa! Czytamy dalej wypowiedź Roberta Nerlo, jednego z handlujących na terenie warszawskiego rynku: Towar wprowadzany do obrotu ma wszystkie wymagane dokumenty, badania i certyfikaty. Jest dopuszczony do obrotu przez wszystkie państwowe instytucje: sanitarne, fitosanitarne, jakości handlowej i Urząd Celny i jak dodaje mężczyzna: Klient ma prawo wyboru. Firmę prowadzę zgodnie z prawem, płacę podatki i tworzę miejsca pracy. Tak nagminnych kontroli ze wszystkich urzędów w Polsce w ciągu ostatnich trzech miesięcy nie miałem przez cały okres prowadzenia działalności. Nagonka na moją firmę jest nieuzasadniona i bezpodstawna – mówi dla “SE” handlowiec.

Pytanie do Was, czy zgadzacie się z tą opinią?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

źródło: Super Ekspress, e-money.pl

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl