• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSzkodniki żerujące na kapuście

Szkodniki żerujące na kapuście

Utrzymująca się niska temperatura powietrza powstrzymuje producentów kapusty do sadzenia roślin w nieogrzewanych tunelach foliowych. Jest to w pełni uzasadniona decyzja. Oczekując na sprzyjające warunki atmosferyczne warto przypomnieć sobie o szkodnikach warzyw kapustnych, które wyrządzają istotne szkody w sezonie wegetacyjnym.

Ochrona rozsady
Kapusta, niezależnie od odmiany botanicznej (np. brokuł, kalafior, kapusta głowiasta, jarmuż) jest atakowana przez szkodniki już w fazie rozsady. Rozsadnik należy założyć w miejscu, w którym uprzednio nie uprawiano roślin kapustowatych, m.in. brukwi, gorczycy lub rzepaku. Po tych uprawach, w glebie pozostaje i zimuje szereg gatunków szkodników, takich jak: pchełki, śmietka kapuściana, chowacze, drążyny, piętnówki, paciornica krzyżowianka, wciornastki, a także szkodniki glebowe: rolnice, drutowce i pędraki. Stają się one aktywne na wiosnę, szczególnie pchełki, chowacze i śmietka kapuściana. W okresie wiosennym, rozsadnik powinien być przykrywany gęstą siatką (średnica oczek do 1.5mm) lub włókniną przez 2-4 tygodnie.  Z braku osłon, kiedy rozsada znajduje się w fazie liścieni i 2 liści właściwych, zleca się jej opryskiwanie lub dwukrotne podlewanie preparatami biologicznymi w odstępie 7 dni. Pierwszy zabieg należy wykonać 5–7 dni po sadzeniu.

Istotną rolę w ograniczaniu liczebności szkodników odgrywa mechaniczna uprawy gleby. Orka zimowa i orki przed uprawowe poprawiają warunki fitosanitarne gleby, przyczyniają się do znacznego spadku liczebności rolnic, drutowców, pędraków, piętnówek, pchełek, paciornicy krzyżowianki, śmietki kapuścianej i wciornastków. Głęboko przyorane szkodniki (poniżej 15 cm), nie są w stanie wyjść na powierzchnię ziemi, a wyrzucone na powierzchnię gleby zimujące stadia szkodników, giną zjadane przez ptactwo lub wymierają na skutek niesprzyjającego przebiegu pogody. Ważną czynnością wykonywaną bezpośrednio po zbiorach, jest usunięcie lub przyoranie resztek pożniwnych, w których znajduje się wiele gatunków szkodników, m.in. mszyca kapuściana, chowacze, drążyny, tantniś krzyżowiaczek, wciornastki. Podobną rolę spełniają inne uprawki mechaniczne jak: bronowanie, kultywatorowanie, obsypywanie, podorywka. W trakcie uprawy jest wskazane okresowe niszczenie chwastów na polu. Kwitnące chwasty przyciągają swym kolorem (żółtym, białym i jasnoniebieskim) oraz zapachem nektaru wiele szkodników, głównie motyli (bielinki, piętnówki, tantnisia), muchówek (śmietka kapuściana, paciornica krzyżowianka), pluskwiaków (zmieniki, warzywnice) oraz chrząszcze (słodyszek rzepakowy, chowacz podobnik). Z tego powodu nie należy zakładać plantacji w bezpośrednim sąsiedztwie długo kwitnących upraw, m.in. koniczyny, lucerny lub rzepaku.

Śmietka kapuściana (ciemnoszara muchówka, długości do 6 mm). Szkodnikami są jej białawe larwy, długości do 8 mm. Opanowane rośliny, mają uszkodzony korzeń palowy i szyjkę oraz są pozbawione bocznych korzeni. W kapuście brukselskiej larwy żerują w formujących się główkach, a w kalarepie uszkadzają część spichrzową (jadalną). Pierwsze pokolenie śmietki, której larwy wylęgają się już na początku kwietnia, stanowi największe zagrożenie dla wczesnych odmian (m.in. kapusty białej, włoskiej, kalafiorów, rzodkiewki). W drugiej połowie lata i jesienią, szkody wyrządzają larwy drugiego i trzeciego pokolenia, m.in. na kapuście włoskiej, pekińskiej i brukselskiej.

Żerujące larwy śmietki kapuścianej w korzeniach kapusty. Fot. J. Szwejda

Zabiegi ograniczające występowanie śmietki kapuścianej to głęboka orka po sprzęcie roślin. Warto wiedzieć, że obredlanie uszkodzonych roślin przyspiesza powstawanie bocznych korzeni nad szyjką korzeniową. W przypadku kalarepy, rozsadę sadzi się ponad rozgałęzianiem się liści, aby tworząca się część spichrzowa nie stykała się z ziemią. Wskazane jest niszczenie kwitnących chwastów, ponieważ przed składaniem jaj, samice śmietki korzystają z nektaru tych roślin.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Paciornica krzyżowianka (żółtopomarańczowa muchówka, długości do 2 mm), larwy są białożółte, o długości do 3 mm. Żerują gromadnie w młodych liściach i ogonkach liściowych. Największe szkody larwy wyrządzają tuż przed zwijaniem się główek kapusty lub formowaniem się róż w kalafiorach i brokułach. Efektem żerowania larw jest brak główek lub róż. Na ich miejscu powstają liczne drobne główki lub róże u kalafiorów i brokułu. Największe szkody wyrządzają larwy pierwszego pokolenia. Zimują w kulistych kokonach kilkanaście centymetrów pod powierzchnią ziemi. Żerowanie larw w kalarepie i brukwi powoduje zniekształcanie i spękanie części jadalnej.

W celu ochrony upraw przed tym szkodnikiem należy plantacje zakładać z dala od pól, na których w ubiegłym roku uprawiano rzepak lub inne rośliny kapustowate. Wazne jest niszczenie kwitnących chwastów, które przyciągają samice składające jaja i usuwanie resztek pożniwnych.

 Wciornastek tytoniowiec (uskrzydlone owady dorosłe są brunatne, do 1,5 mm), a bezskrzydłe larwy są nieco mniejsze, kremowożólte. Wszystkie ruchome stadia wciornastków żerują między liśćmi główek kapusty białej i czerwonej. Efektem ich żerowania są liczne, drobne brodawki na powierzchni liści. Zimują dorosłe owady pod grudkami ziemi lub na roślinach dziko rosnących na polu lub w jego sąsiedztwie. Warto pamiętać, aby późnych odmian kapusty głowiastej białej i czerwonej nie należy uprawiać w bezpośrednim sąsiedztwie cebuli i czosnku.

Brodawki na liściu kapusty – efekt żerowania wciornastków. J. Szwejda

Mszyca kapuściana (zielone uskrzydlone mszyce do 2 mm, z czarną głową i tułowiem), następne pokolenia, stanowią tylko samice, są one popielatozielone, pokryte woskiem, długości do 2 mm. Największe kolonie mszyce tworzą na liściach kapusty głowiastej, brukselskiej oraz jarmużu, a także w różach kalafiorów i brokułów. W skutek żerowania, liście ulegają zniekształceniu i odbarwieniu, a cała roślina jest zahamowana we wzroście. Wcześnie opanowane rośliny nie zawiązują główek lub róż. W celu ograniczenia mszyc w uprawie warto zadbać o wrogów naturalnych.

Kolonia mszycy kapuścianej na liściu kapusty ze spasożytowanymi osobnikami. Fot. J. Szwejda

Na liściach, w koloniach mszyc często można zauważyć „wzdęte” brązowe osobniki. Są to martwe mszyce spasożytowane przez błonkówki. Ponadto licznie występują larwy much bzygowatych (żółtozielone lub różowe, długości do 10 mm), larwy i chrząszcze biedronek oraz larwy złotooków. Także ulewne deszcze spłukują z liści mszyce, które w przeciwieństwie do gąsienic, nie są w stanie ponownie wejść na roślinę.

Kolonia mszycy kapuścianej na jarmużu. Fot. J. Szwejda

prof. dr hab. Jerzy Szwejda, Skierniewice
Artykuł pochodzi z archiwalnego wydania czasopisma  „Warzywa” 10-11/20219


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl