• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSzkodniki i choroby warzyw kapustnych - Komunikat Warzywniczy PROCAM z 24.06.2020

Szkodniki i choroby warzyw kapustnych – Komunikat Warzywniczy PROCAM z 24.06.2020

W pierwszych dniach czerwca na plantacjach warzyw kapustnych zaczęły pojawiać się motyle tantnisia krzyżowiaczka (Plutella xylostella), a już po 10-14 dniach wylęgają się larwy, które stanowią jedno z najpoważniejszych zagrożeń w w/w uprawach uszkadzając stożek wzrostu z jednej strony, a z drugiej wygryzając drobne okienka w liściach sercowych. Progiem szkodliwości jest wystąpienie 1-5 gąsienic na 10 roślinach.

Obecnie jest doskonały moment na wykonanie zabiegów, kiedy są obecne młode stadia larwalne L1-L2. Wówczas insektycydy wykazują lepszą skuteczność
w ich zwalczaniu.

Zalecamy do zwalczania tantnisia przemienne stosowanie poniższych preparatów
w zależności od fazy rozwojowej roślin, uprawianego gatunku oraz od zastosowanych wcześniej rozwiązań:
Steward 30 WG, kapusta głowiasta biała – 0,12 kg/ha
Coragen, kapusta głowiasta biała i czerwona, kapusta włoska, kalafior, brokuł – 125 ml/ha. Z niecierpliwością czekamy na rejestrację produktu AFFIRM do zwalczania gąsienic w uprawie warzyw na wzór innych krajów.

Na plantacjach przed zbiorem gdzie nie można stosować tradycyjnej chemii, oraz w trakcie zbioru zalecamy zastosowanie preparatu biologicznego ERUCA 1kg/ha. Zawarte w nim szczepy bakterii stwarzają niekorzystne warunki do rozwoju gąsienic w tym tantnisia i piętnówki kapustnicy, produkt bez pozostałości substancji aktywnych. Preparat wspomaga również regenerację
po uszkodzeniach roślin przez gąsienice. Polecane jest powtórzenie zbiegów co 7-21 dni celem utrzymania  czystej i wolnej od patogenów plantacji podczas zbiorów. Wysoka wilgotność zwiększa skuteczność zabiegu.

Preparat ERUCA może być stosowany łącznie  z nawożeniem dolistnym plantacji w formie Prohorti Plus K w dawce 4 kg/ha.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Fot. 1. Żerujące larwy tantnisia w liściu sercowym. Uszkodzenia w formie drobnych „okienek”

Rozpoczął się masowy „atak” ze strony mączlika warzywnego (Aleyrodes prolerella). Te małe drobne „białe muszki” opanowują w sposób błyskawiczny plantacje, składając wokół siebie lub bardziej chaotycznie małe białe jaja.

Zalecamy kontynuować zabiegi insektycydowe pamiętając o rotacji substancji aktywnych
z różnych grup chemicznych. W uprawie kapust głowiastych i kapuście brukselskiej polecamy zastosowanie preparatu Teppeki 50 WG w dawce 0,14 kg/ha + Siltac EC w stężeniu 0,15%. Preparat zyskał niedawno rejestrację do ochrony w tych gatunkach i jest skuteczny w walce z mączlikiem i mszycami.

Na plantacjach brokułu i kalafiora gdzie mamy już zakryte międzyrzędzia, rośliny wiążą róże lub już zawiązały   polecamy zastosowanie preparatu Benevia 100 OD w dawce 0,75l/ha wraz z adiuwantem olejowym. Preparat długo działa na roślinie i ma szerokie spektrum działania.

Jeżeli mamy młode rośliny warto rozważyć zastosowanie Movento 100 SC 0,75 l/ha + Siltac EC 0,15%. Takie rozwiązanie zabezpieczy uprawę na 2-3 tygodnie przed mączlikiem i mszycami.

Pamiętajmy że najskuteczniejszym preparatem zabezpieczającym nam młode rośliny kapustnych na okres 5-7 tygodni od sadzenia przed szkodnikami jest VERIMARK 200 SC. Aplikacja poprzez podlewanie rozsady na 1-3 dni przed sadzeniem, w dawce 15 ml/1000 roślin

Bardzo istotna jest technika aplikacji preparatów w walce z mączlikiem, zasiedla on spodnie strony liści i trudno jest dotrzeć z cieczą roboczą do szkodnika. Zwłaszcza preparaty kontaktowe wymagają odpowiedniej aplikacji. Zalecane jest stosowanie opryskiwaczy z dodatkowym nadmuchem, oraz dodawanie do zabiegów fungicydowych oraz insektycydowych preparatu Siltac EC, który w sposób mechaniczny eliminuje drobne szkodniki nie dając pozostałości. 

Fot. 2. Mączlik warzywny

Zabiegi na mączlika warzywnego zwalczają również mszyce, których nalot obecnie obserwujemy. Pojawienie się pierwszych kolonii jest sygnałem do rozpoczęcia walki z tymi szkodnikami.

Monitorujemy lot śmietki kapuścianej II  pokolenia oraz piętnówkę kapustnicę.

Choroby w uprawach kapustnych (brokuł, kalafior, kapusta głowiasta)

Warunki pogodowe od ostatniego tygodnia sprzyjają chorobom grzybowym i w dalszym ciągu obserwujemy silną presję mączniaka rzekomego kapustnych  (Hyaloperonospora parasitica).

 

Odczyty z modeli chorobowych świadczą o świeżej infekcji zarodnikami grzyba wywołującego suchą zgniliznę kapustnych (Phoma spp.) oraz Alternariozę (Alternaria spp.).

Presja alternariozy na dzień 22 czerwca od ostatnich 7 dni była na tyle silna, że możliwe są już pierwsze symptomy tej choroby na polach – zalecane zabiegi prewencyjne, a nawet interwencyjne w przypadku zaobserwowania objawów chorobowych. Od tego momentu, zachęcamy do śledzenia odczytów z naszych stacji w celu wyznaczenia kolejnego optymalnego terminu zabiegu prewencyjnego.

Nie notujemy natomiast zagrożeń ze strony zgnilizny twardzikowej (Sclerotinia sclerotiorum).

Podobnie jak w wielu innych uprawach, istnieje duże ryzyko wystąpienia w najbliższym czasie bakterioz. Zalecamy więc lustracje upraw pod kątem ich ewentualnego wystąpienia.

Rekomendujemy zabiegi preparatami miedziowymi (bakteriozy), które warto połączyć z azoksystrobiną (Tazer 250 SC/Azarius Pro 250 SC/Amistar 250 SC) aby uzyskać szersze spektrum zwalczanych patogenów (alternarioza, szara pleśń). Koniecznie dokładamy zwilżacz Silwet Pro.
Azoksystrobina w innych uprawach warzyw posiada rejestrację do zwalczania mączniaka prawdziwego i rzekomego oraz zgnilizny twardzikowej. W przypadku stwierdzenia objawów chorobowych wzmacniamy zabieg poprzez wykorzystanie difenokonazolu w dawce 0,5 l/ha, lub stosujemy Scorpion 325 SC 1 l/ha.
Jeżeli ostatnio stosowaliśmy azoksystrobinę lub difenokonazol to zalecamy wykorzystać Signum 33 WG w dawce 1 kg/ha + Silwet Pro

Anna Pękalska, Doradca warzywniczy
Sławomir Mechacki, Specjalista ds. warzyw

Procam logo

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu  Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl