yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościCo dalej z cenami nawozów?

Co dalej z cenami nawozów?

Ceny nawozów, zwłaszcza roztworu saletrzano-mocznikowego, stale wzrastają we wszystkich krajach UE. Dlatego wobec pogarszającej się sytuacji na rynku nawozów UAN (syn. RSM), organizacje rolników krajów członkowskich UE zwracają się do Komisji Europejskiej o „porzucenie środków antydumpingowych”.

Wzrost cen, zwłaszcza RSM ma związek z rosnącym światowym popytem na gaz i cenami za transport morski, a także niewystarczającą konkurencją na wewnętrznym rynku UE. Najważniejszą przyczyną zbyt małej konkurencji na jednolitym rynku jest wdrożenie przez KE w 2019 roku cła antydumpingowego na UAN, pochodzące z krajów będących głównymi producentami. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w 2019 r. w wyniku skargi przedstawicieli unijnego przemysłu nawozowego, której podstawy są obecnie bezzasadne.

Ceny roztworu saletrzano-mocznikowego podwoiły się od 2017/2018 r., czyli okresu odniesienia stanowiącego podstawę podjęcia decyzji o nałożeniu cła antydumpingowego. Rolnicy wydają każdego roku ponad 210 mln euro na podatek, który trafia do kieszeni unijnych producentów nawozów. Oni z kolei nie potrzebują tych środków, aby osiągnąć dochód. Ta przeszkoda dla importu doprowadziła do małej konkurencji i braków towarowych, co daje pole dostawcom do spekulacji na niespotykaną skalę. Stąd też mamy do czynienie nie tylko z galopującymi cenami, ale i z brakami produktu. Copa-Cogeca w kwietniu 2021 r. złożyła wniosek o zawieszenie tego środka. Komisja w dalszym ciągu analizuje prośbę.

Gospodarstwa rolne w UE zostały mocno dotknięte tym antydumpingowym rozwiązaniem, ponieważ nawozy stanowią znaczną część kosztów produkcji, które ponoszą europejscy rolnicy. W przypadku użytkowników, same UAN stanowią 26% kosztów operacyjnych w Europie. Utrzymanie tego środka antydumpingowego uniemożliwia funkcjonowanie sprawiedliwego i przejrzystego rynku, na którym UAN mógłby wesprzeć mierzenie się z wyzwaniami w zakresie zrównoważoności. Rzeczywiście, UAN także dobrze dopasowuje się do narzędzi i technologii precyzyjnego rolnictwa, pozwalając na lepszą wydajność.

W obliczu bardzo niepokojącej sytuacji, rolnicy – członkowie Copa-Cogeca rozpoczęli w mediach społecznościowych akcję #DumpTheAntidumping (w tł. porzuć środki antydumpingowe), której celem jest skłonienie KE do tego, aby ponownie wszczęła dochodzenie.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Copa-Cogeca

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl