yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościPraca w warzywniczym zagłębiu Polski. Stawki za pielenie i zbiór warzyw w...

Praca w warzywniczym zagłębiu Polski. Stawki za pielenie i zbiór warzyw w 2024 roku

Nie ma chętnych do pielenia czy zbioru warzyw w produkcyjnym zagłębiu Polski. Dostępność siły roboczej jest bardzo niska. Plantatorzy stale poszukują pracowników, ale nie ma ich wielu, a wymagania stale rosną. Jakie jest wynagrodzenie za pielenie i zbiór warzyw w 2024 roku? Stawki mogą szokować. 

Tak jak już wspominaliśmy, problem niskiej dostępności pracowników jest szczególnie odczuwalny na początku sezonu i podczas zbiorów. Nie wszystko da się zmechanizować, więc praca ręczna pozostaje niezbędna. Niektóre gospodarstwa muszą zatrudnić nawet kilkanaście osób, ale zainteresowanie jest niskie. W przeszłości lokalnych producentów wspierali pracownicy z Ukrainy. Często ta sama grupa wracała co roku.

Niemniej, sytuacja się zmienia. Aktualnie coraz bardziej wzrastają oczekiwania i nierzadko dochodzi do oszustw. Producenci często korzystają bowiem z usług przewoźników, którzy obiecują dostarczyć dużą grupę pracowników. Niemniej, koszty transportu pracownika są wysokie, a nie ma gwarancji, że pozostanie on w gospodarstwie. Oszustwa są częste – pracownicy nierzadko znikają po tygodniu, ale nikt nie zwraca producentom opłaty, którą naliczył przewoźnik. Nie zawsze jest to oczywiście zaplanowane oszustwo. Zdarza się, że pracownik sam z siebie odchodzi do innego gospodarstwa, gdzie warunki są nieco lepsze.

Praca w paprykowym zagłębiu Polski

W okolicach Potworowa, Klwowa i Przytyku trudno o pracownika za 25,00 zł/h. Producenci nierzadko muszą już płacić 30,00 zł/h, aby przyciągnąć osoby chętne do pracy. Poniżej tej stawki wydajność i podejście pracownika pozostawiają wiele do życzenia. Szczegóły zdradził nam jeden z okolicznych producentów, który zajmuje się produkcją papryki i bakłażana.

Warto zauważyć, że 30,00 zł/h to tylko część kosztów, które ponosi producent. Pracownik wymaga godzinnej, płatnej przerwy i dodatkowej opłaty za dojazd. Uczciwe osoby z niedalekich okolic żądają 30,00 zł, jednak nie zawsze tak to wygląda. Zdarzają się sytuacje, w których gospodarz płaci za paliwo 100,00 zł. Niemniej, nie ma innego wyboru. W przypadku, w którym odmówi, pracownik może udać się do innego gospodarstwa.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Praca w tunelach foliowych jest oczywiście bardzo ciężka, ale producenci starają się ograniczać czas pracy w wysokich temperaturach. Pielenie czy zbiory przeprowadzane są zazwyczaj wczesnym rankiem lub wieczorem. Mimo to o pracownika nie jest łatwo.

Tymczasem, warzywa nie będą czekać. Wysokie temperatury przyspieszają dojrzewanie roślin, co zmusza producentów do szybkiego zbioru. Na grupach branżowych codziennie pojawiają się ogłoszenia, ale większość dotyczy niestety chęci zatrudnienia. Bardzo rzadko to pracownik szuka pracy. Problem jest coraz bardziej zauważalny.

Podsumowując, chętnych do pracy osób jest w rolnictwie coraz mniej, a wymagania stale rosną. W 2024 roku przy pieleniu czy zbiorze warzyw w paprykowym zagłębiu Polski pracownik może zarobić nawet 30,00 zł/h. Za ośmiogodzinny dzień pracy wynagrodzenie wynosi więc 240,00 zł. Dodatkowo producent płaci za paliwo 30,00-100,00 zł.

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl