Zakaz sprzedaży płodów rolnych z terenów, które zostały dotknięte powodzią, załamał rolników. Poszkodowani producenci otrzymają jednak dotacje. Jakie będą stawki? Ile pieniędzy otrzymają producenci warzyw i ziemniaków?
Ekstremalnie wysokie opady deszczu, które miały miejsce we wrześniu 2024 roku, przyczyniły się do powstania ogromnych szkód w gospodarstwach rolnych. Poszkodowani producenci otrzymali ponadto zakaz sprzedaży płodów rolnych z terenów, które zostały dotknięte powodzią. Oznaczało to ogromne straty. Rolnicy otrzymają jednak rekompensaty.
Zniszczenia są ogromne. Ile gospodarstw ucierpiało?
Zniszczeniu, jak poinformował resort, uległy uprawy na powierzchni ok. 23 tys. ha. Szkody obejmują aż 3360 gospodarstw rolnych. – Zasadne jest zatem udzielenie dotacji producentom rolnym do niezebranych upraw kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw oraz uprawy soi. Przyjmuje się, że uprawy z zalanych wodami powodziowymi użytków rolnych uległy zniszczeniu w 100% i nie mogą trafić do obrotu – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Jakich rekompensat mogą oczekiwać rolnicy?
Stawki, jak poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, wyniosą 5000 zł/ha upraw rolnych, a konkretnie upraw kukurydzy, buraków cukrowych, ziemniaków i warzyw. Nieco mniejszych dotacji mogą spodziewać się natomiast producenci soi. W tym przypadku projekt zakłada rekompensaty oscylujące na poziomie 4000 zł/ha upraw.
Skąd będzie wiadomo, kto może otrzymać dotację? – Zgodnie z projektowanymi przepisami ARiMR będzie sprawdzała zgłoszone w oświadczeniach do wniosku powierzchnie upraw z bazą referencyjną działek do dopłat bezpośrednich oraz mapą IMiGW z obszarami zalania użytków rolnych wodami powodziowymi – czytamy w przedstawionym projekcie.
Źródło: MRiRW