reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
RhizoVITAL
reklama
octavo marchew nasiona
Strona głównaAktualnościKomu przysługuje zwrot podatku akcyzowego - właścicielowi czy dzierżawcy? Dopłaty do paliwa...

Komu przysługuje zwrot podatku akcyzowego – właścicielowi czy dzierżawcy? Dopłaty do paliwa 2025

Zbliża się termin naboru wniosków o zwrot podatku akcyzowego, który zawarty jest w cenie oleju napędowego. Kiedy złożyć dokumenty? Komu właściwie przysługuje zwrot podatku akcyzowego – właścicielowi czy dzierżawcy?

Ile otrzyma rolnik w 2025 roku?

Stawka zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze pozostaje niezmienna i wynosi w 2025 roku 1,46 zł/l. Wniosek można złożyć w dwóch terminach. Pierwszy nabór niebawem wystartuje, a rolnicy będą mogli ubiegać się o zwrot w dniach od 1 do 28 lutego 2025 roku. Z kolei następna tura składania wniosków będzie miała miejsce w terminie od 1 sierpnia do 1 września 2025 roku. Przypomnijmy, limit za każdy hektar użytków rolnych to 110 litrów.

reklama
Baner PORW 2025

Komu przysługuje zwrot?

Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, jak wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przysługuje producentom rolnym – osobom fizycznym, osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, będącym posiadaczami gospodarstw rolnych w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Jak to rozumieć?

Czym właściwie jest gospodarstwo rolne?

W rozumieniu ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz. U. z 2020 r. poz. 333) za gospodarstwo rolne uważa się obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych (z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza) o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.

Czy dzierżawca jest posiadaczem rzeczy?

Zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360) posiadaczem rzeczy jest zarówno ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten, kto nią faktycznie włada jak użytkownik, w tym dzierżawca (posiadacz zależny).

Dzierżawca czy właściciel? Kto otrzyma dopłaty?

– W przypadku gdy grunty gospodarstwa rolnego stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, zwrot podatku przysługuje posiadaczowi zależnemu, tj. dzierżawcy, również w przypadku jeżeli dzierżawi on grunty na podstawie ustnej umowy, czy też wtedy, gdy dzierżawa nie jest wykazana w ewidencji gruntów i budynków – tłumaczy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

reklama
reklama
PNOS baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner KUPS
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]