AktualnościMerytorycznie o pomidorze malinowym w Borku

Merytorycznie o pomidorze malinowym w Borku

Kolekcję odmian pomidora malinowego w uprawie tunelowej mogli zobaczyć producenci podczas spotkania 11 sierpnia organizowanego przez firmę Hazera w gospodarstwie Elżbiety i Romana Olszowy w miejscowości Borek, w województwie świętokrzyskim. Współorganizatorami tego wydarzenia były firmy Eurobyt i Intermag.

MALINÓWKA NR 1

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner

Małgorzata Zadura z firmy Hazera, Menadżer ds. Rozwoju Produktów, zaprezentowała kolekcję odmian pomidora malinowego, które doskonale sprawdzają się w uprawie w tunelach foliowych. Producenci zwrócili szczególną uwagę na odmianę Manistalla F1 – nowość w portfolio firmy Hazera. Rośliny o silnym wigorze, tworzą plon porównywalny do plonu pomidora czerwonego wielkoowocowego. Wyrównany, lekko żebrowany owoc, o ciemnomalinowej barwie i błyszczącej skórce; bardzo smaczny, duży (250 – 300 g), o krótkiej i grubej szypułce – charakterystycznej dla tego pomidora. Rośliny tworzą regularne grona, nie tracąc wigoru nawet przy mocnym obciążeniu.

NAJWCZEŚNIEJSZY DO TUNELI

Wybierając pomidora malinowego do najwcześniejszej uprawy w tunelach foliowych warto pokusić się na sprawdzoną odmianę VP1 F1  – do uprawy na krótkie cykle (4, 5 gron). Rośliny o umiarkowanym wigorze tworzą duże owoce o masie 250-300 g, bez tendencji do tworzenia zielonej piętki. Twardy, kulisty owoc o delikatesowym smaku.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

MALINOWY, ŚREDNIOWCZESNY

Z oferty pomidora malinowego średniowczesnego Piotr Różański z firmy Hazera polecił mieszańca V404 F1 do uprawy na 6-8 gron owocowych. Jak twierdzi prelegent jest to odmiana doskonale nadająca się do uprawy w pierwszej kolejności po zakończonej uprawie pomidora VP1 F1. Rośliny o kompaktowej budowie i, krótkich międzywęźlach tworzą mięsiste owoce o masie 200-220 g i, wysokiej trwałości pozbiorczej. Odmiana bardzo łatwa w uprawie. 

FOTOGALERA ODMIAN POMIDORA W BORKU

 

MALINOWY, O NIETYPOWYM KSZTAŁCIE OWOCÓW

Podczas prezentacji odmian malinowych o kulistym kształcie owoców uwagę producentów zwrócił nowy pomidor Rosamunda F1, o oryginalnym kształcie (w typie bawole serce). Jego owoce (160-250 g) mają delikatny i niepowtarzalny smak. Polecany do uprawy przedłużonej głównie w szklarniach, ale producenci z powodzeniem uprawiają go w nieogrzewanych tunelach foliowych. Jak twierdzi M. Zadura pomidor tworzy rozbudowane grona, które zaleca się je regulować. Ponadto zaleca się usuwanie kwiatów staśmionych, co wpływa na wyrównanie owoców w gronie.

Z klasycznych, czerwonych do tuneli

W Borku producenci mogli zobaczyć produkcję pomidora nie tylko malinowego, ale również tradycyjnego, o czerwonych owocach. Z odmian średniowczesnych ciekawie prezentowały się odmiany Gonsella F1 (nowość w ofercie Hazery) oraz Belladona F1. Pierwszy z mieszańców tworzy wyrównane grona owocowe (6-8 gron), o wyrównanych ciemnoczerwonych (180-200 g), lekko żebrowanych i delikatnie spłaszczonych owocach. Nieco większe owoce (250-300 g) tworzy z kolei odmiana Belladona F1 – polecana do uprawy wiosennej, letniej i jesiennej na krótki cykl (do 5 gron). Odmiana ta jest tolerancyjna na niekorzystne warunki termiczne i świetlne.

Z asortymentu śliwokształtnego prelegenci polecali wczesną odmianę Tucano F1 (HM. Clause), która dobrze sprawdza się w nieogrzewanych obiektach. W Borkach producenci na niewielkiej powierzchni uprawiali również pomidora w typie koktajlowym – Riesling F1 – o niepowtarzalnym, aromatycznym smaku. Należy podkreślić, że jest to odmiana polecana przez hodowców Hazera głównie do uprawy na długie cykle w uprawie szklarniowej.

PREZENTACJA POMIDORÓW W TUNELACH

Na zakończenie spotkania w Borku przedstawiciele firmy Eurobyt mówili o zagrożeniach chorobami w uprawach pomidora pod osłonami oraz zwrócili szczególną uwagę na dezynfekcję obiektów uprawowych preparatami m.in. Virocid, Kickstart.

Więcej informacji z tego wydarzenia przeczytają Państwo w kolejnych wydaniach czasopisma “Szklarnie Tunele Osłony“.

Tekst i fot. A. Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
supraza azot fosfor potas z powietrza obrol bakterie azotowe

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl