• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościMerytorycznie o pomidorze malinowym w Borku

Merytorycznie o pomidorze malinowym w Borku

Kolekcję odmian pomidora malinowego w uprawie tunelowej mogli zobaczyć producenci podczas spotkania 11 sierpnia organizowanego przez firmę Hazera w gospodarstwie Elżbiety i Romana Olszowy w miejscowości Borek, w województwie świętokrzyskim. Współorganizatorami tego wydarzenia były firmy Eurobyt i Intermag.

MALINÓWKA NR 1

Małgorzata Zadura z firmy Hazera, Menadżer ds. Rozwoju Produktów, zaprezentowała kolekcję odmian pomidora malinowego, które doskonale sprawdzają się w uprawie w tunelach foliowych. Producenci zwrócili szczególną uwagę na odmianę Manistalla F1 – nowość w portfolio firmy Hazera. Rośliny o silnym wigorze, tworzą plon porównywalny do plonu pomidora czerwonego wielkoowocowego. Wyrównany, lekko żebrowany owoc, o ciemnomalinowej barwie i błyszczącej skórce; bardzo smaczny, duży (250 – 300 g), o krótkiej i grubej szypułce – charakterystycznej dla tego pomidora. Rośliny tworzą regularne grona, nie tracąc wigoru nawet przy mocnym obciążeniu.

NAJWCZEŚNIEJSZY DO TUNELI

Wybierając pomidora malinowego do najwcześniejszej uprawy w tunelach foliowych warto pokusić się na sprawdzoną odmianę VP1 F1  – do uprawy na krótkie cykle (4, 5 gron). Rośliny o umiarkowanym wigorze tworzą duże owoce o masie 250-300 g, bez tendencji do tworzenia zielonej piętki. Twardy, kulisty owoc o delikatesowym smaku.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

MALINOWY, ŚREDNIOWCZESNY

Z oferty pomidora malinowego średniowczesnego Piotr Różański z firmy Hazera polecił mieszańca V404 F1 do uprawy na 6-8 gron owocowych. Jak twierdzi prelegent jest to odmiana doskonale nadająca się do uprawy w pierwszej kolejności po zakończonej uprawie pomidora VP1 F1. Rośliny o kompaktowej budowie i, krótkich międzywęźlach tworzą mięsiste owoce o masie 200-220 g i, wysokiej trwałości pozbiorczej. Odmiana bardzo łatwa w uprawie. 

FOTOGALERA ODMIAN POMIDORA W BORKU

 

MALINOWY, O NIETYPOWYM KSZTAŁCIE OWOCÓW

Podczas prezentacji odmian malinowych o kulistym kształcie owoców uwagę producentów zwrócił nowy pomidor Rosamunda F1, o oryginalnym kształcie (w typie bawole serce). Jego owoce (160-250 g) mają delikatny i niepowtarzalny smak. Polecany do uprawy przedłużonej głównie w szklarniach, ale producenci z powodzeniem uprawiają go w nieogrzewanych tunelach foliowych. Jak twierdzi M. Zadura pomidor tworzy rozbudowane grona, które zaleca się je regulować. Ponadto zaleca się usuwanie kwiatów staśmionych, co wpływa na wyrównanie owoców w gronie.

Z klasycznych, czerwonych do tuneli

W Borku producenci mogli zobaczyć produkcję pomidora nie tylko malinowego, ale również tradycyjnego, o czerwonych owocach. Z odmian średniowczesnych ciekawie prezentowały się odmiany Gonsella F1 (nowość w ofercie Hazery) oraz Belladona F1. Pierwszy z mieszańców tworzy wyrównane grona owocowe (6-8 gron), o wyrównanych ciemnoczerwonych (180-200 g), lekko żebrowanych i delikatnie spłaszczonych owocach. Nieco większe owoce (250-300 g) tworzy z kolei odmiana Belladona F1 – polecana do uprawy wiosennej, letniej i jesiennej na krótki cykl (do 5 gron). Odmiana ta jest tolerancyjna na niekorzystne warunki termiczne i świetlne.

Z asortymentu śliwokształtnego prelegenci polecali wczesną odmianę Tucano F1 (HM. Clause), która dobrze sprawdza się w nieogrzewanych obiektach. W Borkach producenci na niewielkiej powierzchni uprawiali również pomidora w typie koktajlowym – Riesling F1 – o niepowtarzalnym, aromatycznym smaku. Należy podkreślić, że jest to odmiana polecana przez hodowców Hazera głównie do uprawy na długie cykle w uprawie szklarniowej.

PREZENTACJA POMIDORÓW W TUNELACH

Na zakończenie spotkania w Borku przedstawiciele firmy Eurobyt mówili o zagrożeniach chorobami w uprawach pomidora pod osłonami oraz zwrócili szczególną uwagę na dezynfekcję obiektów uprawowych preparatami m.in. Virocid, Kickstart.

Więcej informacji z tego wydarzenia przeczytają Państwo w kolejnych wydaniach czasopisma “Szklarnie Tunele Osłony“.

Tekst i fot. A. Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl