AktualnościWirus, który atakuje psiankowate i dyniowate w Europie

Wirus, który atakuje psiankowate i dyniowate w Europie

Jak podaje PIORiN dużym zagrożeniem dla roślin psiankowatych i dyniowatych jest wirus Tomato leaf curl New Delhi virus. W krajach Unii Europejskiej nie podlega obowiązkowi zwalczania, lecz znajduje się na Liście Alertowej EPPO. 

Jego głównymi żywicielami są rośliny z rodziny psiankowatych (Solanaceae), w tym oberżyna, papryka, pomidor i ziemniak oraz rośliny z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), wliczając w to arbuz, beninkazę szorstką, cukinię, dynię piżmową, dynię zwyczajną, melon, ogórek melonowy, ogórek, przepęklę ogórkowatą, tykwę pospolitą oraz trukwę – podaje PIORiN.

W Europie został on stwierdzony w 2012 r. na terytorium Hiszpanii, w prowincji Murcja, a następnie w prowincjach Almeria, Kastylia-La Mancha, Walencja i na Balearach. Wirusa wykryto na roślinach dyniowatych: melonie, ogórku (pod osłonami) i cukinii. We Włoszech patogen został po raz pierwszy wykryty w 2015 r. na wyspie Sycylia w uprawie dyni. W 2016 r. został wykryty na Sardynii (na cukinii) oraz w kontynentalnej części kraju (Kampania oraz Lazio) na dyni piżmowej i cukinii. W 2018 r. wirusa po raz pierwszy stwierdzono w Grecji (region Elias) na dyni.

Wirus wywołuje na roślinach objawy chorobowe takie jak żółte mozaiki, zwijanie i deformacja liści, uwypuklanie i przejaśnienia nerwów liści, karłowatość roślin, a w przypadku pomidorów znaczną redukcję plonowania. Na owocach roślin z rodziny dyniowatych obserwuje się chropowatość oraz podłużne spękania – informuje PIORiN.

Z rośliny na roślinę wirus przenoszony jest przez owada – mączlika ostroskrzydłego (Bemisia tabaci), który występuje na południu Europy w uprawach gruntowych, a w strefie klimatu umiarkowanego w uprawach pod osłonami. Na większy dystans wirus jest przenoszony z porażonymi roślinami. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W przypadku przeniknięcia do Polski wirus mógłby rozwijać się w uprawach pod osłonami, zwłaszcza ogórków, cukinii, pomidorów i oberżyny. Mączlik ostroskrzydły, który jest wektorem wirusa, notowany jest w Polsce w uprawach pod osłonami. Mógłby on przyczyniać się do rozprzestrzeniania się tego patogena w naszym kraju.

Źródło:PIORiN


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]