yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościProducenci warzyw coraz więcej wydają na nawozy i środki ochrony roślin

Producenci warzyw coraz więcej wydają na nawozy i środki ochrony roślin

Produkcja warzyw jest coraz droższa. O ile wzrosły ceny nawozów i środków ochrony roślin od wczesnej wiosny? 

Wzrost cen środków produkcji rolnej wynika z inflacji, cen surowców, transportu i kosztów pracy. W efekcie drożeją zarówno nawozy i środki ochrony roślin. Zdecydowanie największe wzrosty od wiosny zaliczyły nawozy posypowe, przede wszystkim azotowe i wieloskładnikowe. W tym przypadku wzrosty wynoszą 500, 700 czy w skrajnych przypadkach nawet 900 złotych na tonie. Przykładowo popularna saletra amonowa kosztowała wczesną wiosną około 1300 zł za tonę. Dziś ceny osiągają 2100 – 2200 zł za tonę. Podstawowe saletrzaki zdrożały z 1000 do około 1500 zł za tonę. Ponadto rosną obawy o ceny soli potasowej z powodu napiętej sytuacji z Białorusią.

Nawozy wieloskładnikowe zdrożały od wiosny o 20 – 25%. Ceny renomowanych nawozów wysokiej jakości wynoszą 3100 – 3300 zł za tonę. Wzrost cen w przypadku nawozów jest widoczny niemalże na wszystkich produktach. Najmniej zdrożało wapno. 10%-owe wzrosty amortyzują wzrost inflacji i kosztów pracy, jakie ponoszą jego producenci.

W branży można się spotkać z plotkami na temat eksportu polskich nawozów. Według nich krajowe produkty są eksportowane na zachód Europy, pomimo zmniejszania produkcji w polskich zakładach. Co więcej, jeśli wierzyć plotkom mają być one sprzedawane za granicą po cenach niższych niż w kraju.

W przypadku środków ochrony roślin ceny również wzrosły. Jednak dotyczą one wybranych produktów. Wyraźnie zdrożały herbicydy oparte na glifosacie. Ceny wzrosły nawet o 100% od wiosny. Uogólniając, pozostałe środki ochrony roślin zdrożały od 10 do 30%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W branży mówi się również o nadchodzących podwyżkach najbliższej wiosny. Zdaniem specjalistów wzrosty cen są nieuniknione. Wszyscy zastanawiają się jak będą one wysokie? Ponadto docierają informacje o nadchodzących problemach z zaopatrzeniem w niektóre substancje czynne. Jak na razie nie są to potwierdzone informacje, a do wiosny jeszcze wiele miesięcy.

Źródło: sad24

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl