• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościSpringfresh - polska firma przetwórcza z holenderskim paszportem

Springfresh – polska firma przetwórcza z holenderskim paszportem

Przez ostatnie lata obserwuje się trend w konsumpcji warzyw przetworzonych. “Gotowa żywność” jest wygodna i łatwa do dalszego przygotowania. W Polsce pojawiają się firmy specjalizujące się w  przetworzeniu warzyw i owoców. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo Springfresh, które bazuje głównie na holenderskim towarze.

Springfresh to przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą warzyw obranych, krojonych i pakowanych. Przyjechałem do Polski 15 lat temu – mówi Derreck Bac, właściciel firmy – Mój kuzyn miał tu firmę zbożową i zajmował się myciem brukselek. Gdy skończyłem szkołę, poprosił bym zajął się uprawą warzyw w Polsce, ale na rynek holenderski. Jednak uprawa warzyw nie do końca nam się udawała, dlatego zdecydowaliśmy się skupić uwagę na ich przetwarzaniu”.

Większość brukselek pozyskujemy z holenderskiego rynku, dostawę uzupełniamy również w Niemczech oraz Wielkiej Brytanii i Maroku. Polscy rolnicy również uprawiają brukselkę, jednak sezon jest tutaj krótszy i kończy się z końcem roku. Dlatego brukselkę dostarczamy  ciężarówkami głównie z Holandii, a potem sprzedajemy większość towaru z powrotem do tego kraju. Jest jeszcze sporo pracy ręcznej, więc posiadanie naszego zakładu przetwórczego w Polsce jest dla nas bardzo korzystne. Zaopatrujemy rynek niemiecki i polski, a także pośrednio również do Wielkiej Brytanii. Zaobserwowaliśmy znaczący wzrost sprzedaży warzyw przetworzonych w Polsce ”- wyjaśnia Derreck.

Wielu Holendrów słysząc, że pracuję w Polsce, uważają że jest to duża odległość. Nie jest tak źle, jesteśmy tylko 750 km od Amsterdamu. Sulecin leży tuż za granicą z Niemcami i, 100 km na wschód od Berlina. Wszystkie ładunki wysyłamy dziś, a docieramy do klientów następnego dnia. Zakład pracuje w dzień, a logistykę organizujemy w nocy. Do zeszłego roku mieliśmy w Polsce dwa zakłady przetwórcze, ostatecznie pozostaliśmy przy jednym, wybudowanym w 2012 r.

Fot. Freshplaza

Rodzina Derreck’a nadal mieszka w Holandii, a on zawsze w weekendy wraca do domu. „Zanim pojawiła się pandemia, bywałem w Polsce co tydzień, w czasie jej trwania – co dwa tygodnie. W Polsce mam zaufanych pracowników, którzy znają się doskonale na swojej pracy, zatem nie muszę tak często bywać w zakładzie ”. „Firma nasza zatrudnia ok. 150 pracowników, ponadto wiele prac ręcznych jest już zautomatyzowanych. W Polsce dostępność dobrych pracowników staje się coraz większym wyzwaniem, jest to większy problemem niż koszty pracy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Springfresh pozyskuje nowe rynki, dzięki własnej produkcji cebuli i puree z brukselki. „Skończyliśmy go opracowywać i teraz szukamy klientów. Do tej pory dostarczaliśmy głównie przetwórcom warzyw i przemysł hotelarski. Jednak te przetworzone produkty są znacznie bardziej atrakcyjne dla przetwórców mięsa oraz producentów świeżych posiłków, sosów i sałatek . Niedawno rozpoczęliśmy również produkcję marynowanej cebuli. Dlatego opracowaliśmy produkt dla zupełnie nowej bazy klientów. Cieszymy się z wejścia na nowe rynki ”- mówi Bac. Zarówno na działalność handlową, jak i przetwórczą firma Springfresh posiadają certyfikat Skal. „Jest popyt na produkty ekologiczne. Ale wyzwaniem jest zrównoważenie popytu i handlu”.

W 2019 roku firma ta jako pierwsza w Polsce uzyskała certyfikat Planet Proof. „To konieczność dla niektórych klientów. W pełni wspieramy cele PlanetProof”. Uważamy jednak, że bardziej zrównoważona praca powinna być decyzją wewnętrzną, a nie ze względu na certyfikat. Nieustannie nad tym pracujemy. Na przykład, do ogrzewania budynku wykorzystujemy ciepło z naszego systemu chłodniczego. Spodziewam się, że w ciągu kilku lat również nasze ciężarówki będą zasilane energią alternatywną”- podsumowuje Derreck.

Źródło:Freshplaza

 

 


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl