Włochy: podaż, wzrost popytu i ceny warzyw w Europie

Niektóre warzywa prawie zniknęły z oferty polskich importerów i nie uświadczymy ich na półkach sklepowych. Trudno się dziwić, bowiem jest wynik problemów podażowych z jakimi borykają się producenci w Hiszpanii. Syberyjski, zimny front pogodowy Filomena uderzył tam między innymi w centra produkcji warzyw w Andaluzji.

Rezultatem problemów podażowych jest znaczny wzrost cen warzyw na rynkach hurtowych w porównaniu z ubiegłym rokiem, od 67% w przypadku bakłażanów do 33% w przypadku cukinii i 13% w przypadku papryki – wynika z badania Coldiretti z danymi Borsa Merci Telematica Italiana (BMTI ) od grudnia 2020 do dziś.

Niska temperatura spowodowała spadek plonów pomidorów, ogórków, cukinii, bakłażanów i fasoli szparagowej w Hiszpanii po burzy Filomena, powodując załamanie produkcji u największego europejskiego producenta i eksportera.

Nagła zmiana temperatury nieuchronnie miała również wpływ na wzrost kosztów ogrzewania w przypadku upraw warzyw pod osłonami – informuje portal Coldiretti.

Źródło: Coldiretti

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności