AktualnościObóz pracy zlikwidowany w Holandii - ofiary to kilkudziesięciu obywateli Polski i...

Obóz pracy zlikwidowany w Holandii – ofiary to kilkudziesięciu obywateli Polski i Rumunii

W holenderskiej Północnej Brabancji odkryto właśnie kolejny “obóz pracy”. Kilkudziesieciu Polaków i Rumunów przez  wiele tygodni pracowało m.in. na plantacji szparagów po 14 godzin dziennie mieszkając w warunkach, które groziły wybuchem pandemii. Tamtejszy rząd zapowiada bezwzględną wojnę z wyzyskiwaczami i nowe prawo, które ma skuteczniej niż dotąd pomóc poszkodowanym cudzoziemcom. Okazuje się że praca na Zachodzie nie zawsze gwaranuje uczciwe zatrudnienie i wynagrodzenie. 

Po sześć dni w tygodniu po 14 godzin dziennie – tyle pracowali w jednej z plantacji szparagów w holenderskiej Północnej Brabancji pracownicy z Polski i Rumunii. Holenderska Organizacja ds. Rolnictwa i Ogrodnictwa (LTO) zdecydowała w ubiegłym tygodniu o  zamknieciu tego gospodarstwa . Inspektorzy podkreslali ze na miejscu zastali fatalne warunki pracy  a zakwaterowanie groziło wybuchem ogniska koronawirusa. 

To nie pierwszy taki przypadek w Niderlandach 

Holenderskie władze starają się takie nadużycia wobec pracowników sezonowych natychmiast eliminować i pietnować . Inni własciciele szparagarni za tragiczne warunki zatrudnienia oraz wyzysk pracowników z Polski zostali skazani na 2 i 5 lat wiezienia. Podobnie było w przypadku właściciela pieczarkarni w Limburgii skazanego na 2 lata 

W Niderlandach pracuje ponad pół miliona  zagranicznych pracowników, z czego ponad połowa to to Polacy. Istnieje prawie 14 tysiecy agencji pośrednictwa pracy Holenderski odpowiednik naszej Inspekcji Pracy notuje co roku wzrost przypadków omijania prawa w kontekscie zatrudniania obcokrajowców. Wykorzystuje sie czesto brak znajomości języków obcych a także praw pracowniczych czy stawek minimalnych . 

Jak czytamy w artykule money.pl zmiany czekają zatrudnających cudzoziemców oraz agencje posrednictwa pracy: “Do tej pory dostawali polskie wynagrodzenia lub minimalne stawki obowiązujące w państwie przyjmującym. Przedsiębiorcy wliczali im do tych stawek takie składniki jak: delegacje czy diety. W konsekwencji wynagrodzenia osób pracujących za granicą były niskie i tylko w jednej czwartej oskładkowane, gdyż od delegacji czy diet nie odprowadza się ani podatków, ani składek do ZUS. A do tego agencje potrącały im z wynagrodzeń np. koszty mieszkania”. Nowe regulacje unijne obowiazujące od lipca maja tę sytuacje zmienić . 


1 KOMENTARZ

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl