Polska grupa producentów z wizytą w Holandii i Belgii

Polska grupa producentów pora, selera i marchwi na zaproszenie firmy BASF (marka Nunhems) 25−27 września udała się z wizytą do siedziby firmy w Holandii oraz stacji doświadczalnej w Belgii. Opiekunem tego wydarzenia był Marcin Dąbrowski, regionalny przedstawiciel firmy. Ciekawym punktem spotkania było zwiedzenie hali produkcyjnej maszyn do zbioru i obróbki pozbiorczej warzyw oraz odwiedziny w trzech gospodarstwach specjalizujących się w uprawie pora.

W Belgii uprawa pora zajmuje około 3500 ha − firma Nunhems ma 80% udziału w rynku. Głównymi producentami tego gatunku są wyspecjalizowane przedsiębiorstwa oraz rodzinne gospodarstwa. Bieżący sezon nie należał do najłatwiejszych, ze względu na bardzo suche warunki pogodowe. Notuje się niższe plony o 20−30% w porównaniu do ub. r.

Ciekawym punktem wyjazdu było zapoznanie się z nowymi osiągnięciami w procesie mechanizacji w zbiorze pora. Wizyta w hali produkcyjnej firmy Verhoest Marc BVBA w Roeselare (w zachodniej części Belgii). − Jesteśmy belgijską firmą z wieloletnią tradycją. Swoją działalność produkcyjną rozpoczęliśmy 120 lat temu. Obecnie firmą zarządza już czwarte pokolenie. Bogaty staż pracy i doświadczenie sprawiło, że mamy uznanie na całym świecie. Zajmujemy się produkcją profesjonalnych maszyn do zbioru pora, obróbki mechanicznej oraz serwisem starych, używanych maszyn mówił Marc Verhoest.
[Na podstawie materiałów nadesłanych przez Marcina Dąbrowskiego z firmy Nunhems]

Więcej informacji już wkrótce na naszym portalu www.warzywa.pl oraz na łamach miesięcznika “Warzywa

Zapraszamy na krótki film zbioru pora kombajnem Verhoest, nadesłany przez Rafała Kwiatka, jednego z uczestników tego wyjazdu.

Autor filmu Rafał Kwiatek
Fot. Marcin Dąbrowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności