Satelitarna analiza gleby

Fot. Pixabay

Dwie polskie firmy pracują nad technologią opartą na wykorzystaniu sztucznej inteligencji do zdalnego szacowania parametrów gleby za pomocą zdjęć satelitarnych. Taki system pozwoli sprawniej wybierać najlepsze miejsca pod uprawy i dzięki temu m.in. zmniejszyć ilość nawozów.

Jak przewidują twórcy technologii, jej zastosowanie skróci czasu oczekiwania na wyniki kluczowych dla rolników badań z 3 tygodni do 4 dni. KP Labs oraz QZ Solutions pracują nad systemem do satelitarnej analizy gleb.

Dla podkreślenia znaczenia, jakie odkrycie naszych firm może wnieść w dalsze dzieje rolnictwa, postanowiliśmy nazwać nasz projekt Genesis – czyli początek. Ma on stanowić punkt zwrotny w tradycyjnym podejściu do planowania upraw i stać się narzędziem, które w przyszłości zrewolucjonizuje tę gałąź gospodarki – mówi Zbigniew Kawalec, dyrektor generalny QZ Solutions.

Zlecony przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) projekt polega na przeprowadzeniu programu pilotażowego dotyczącego analizy gleby z wykorzystaniem danych hiperspektralnych.

Pomysł wykorzystania obrazowania hiperspektralnego wspartego sztucznymi sieciami neuronowymi pozwoli na porównanie zebranego na miejscu materiału – metodą tradycyjną – z tym pozyskanym i przetworzonym zdalnie – opisują twórcy technologii.

Jeśli się okaże się, że za sprawą wykorzystanej technologii możliwe jest mapowanie parametrów takich, jak zawartość potasu, magnezu, fosforu czy poziomu pH w glebie, uruchomiony zostanie kolejny etap projektu. Będzie on odbywał się w przestrzeni kosmicznej, gdzie przetwarzanie danych nastąpi bezpośrednio na orbicie. Cały proces wykrywania parametrów gleby zostanie zautomatyzowany za sprawą algorytmów obecnych na pokładzie satelity Intuition-1.

Wykorzystanie obrazowania hiperspektralnego jest kluczem do zdalnej analizy jakości gleby i jej składu. Polega ono na zebraniu i przetworzeniu informacji (w widmie fal elektromagnetycznych), których nasze oko nie jest w stanie zarejestrować. Potrafi to natomiast zrobić kamera hiperspektalna. Dzięki wykorzystaniu kilkuset różnych spektrów, algorytmy sztucznej inteligencji są w stanie oszacować ilość poszczególnych makroelementów w glebie – wyjaśniają specjaliści.

Ze względu na ogromną ilość zbieranych informacji, których przesłanie na Ziemię byłoby czasochłonne i kosztowne, inteligentne algorytmy będą pracowały w komputerze satelity, który przesyłał będzie do bazy gotowe wyniki.

KP Labs planuje umieścić satelitę Intuition-1 na orbicie na przełomie 2022/2023 r.

Jak tłumaczą specjaliści KP Labs, zdolność satelity do tak skomplikowanej obróbki danych wyróżnia go na tle innych, podobnych systemów.

Źródło: Nauka w Polsce

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności