yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCeny prądu idą w górę, nie jest to dobra wiadomość dla producentów...

Ceny prądu idą w górę, nie jest to dobra wiadomość dla producentów warzyw

Jak wynika z wyliczeń GUS do wskaźnika inflacji za energię elektryczną płacimy obecnie średnio o 9,5 proc. więcej za niż rok temu. To wzrost ceny, uwzględniający wszystkie opłaty, w tym opłatę mocową, a nie tylko samą cenę energii.

Dzienna bazowa cena prądu na Towarowej Giełdzie Energii (TGEBase) przebiła 300 zł za megawatogodzinę już 2 grudnia 2020 r. Był to pierwszy raz na tym poziomie od września 2019 r. We wtorek 16 marca cena megawatogodziny wynosiła 308 zł, z kolei dzisiaj tj. 23 marca – cena podskoczyła do 311 zł. Dla porównania równo rok temu było to 161 zł.

O wzroście cen za energię elektryczną pisaliśmy już na łamach portalu: https://www.warzywa.pl/aktualnosci/czas-przygotowac-sie-na-wzrost-cen-pradu-w-2021-roku/

Wysokość takiej ceny wynika głównie z powodu spekulacji na rynku praw do emisji dwutlenku węgla. Polskie elektrownie muszą dokupować uprawnienia, a za sprawą stale rosnących cen, kosztuje to coraz więcej. Wzrost ceny cieszy jedynie budżet państwa, który sprzedaje uprawnienia. 

Rok temu cena uprawnień nie przekraczała 25 euro za tonę, dwa lata temu była zbliżona do 20 euro, a trzy lata temu – do 10 euro. Obecnie to już ponad 42 euro za tonę.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Źródło: wykres energy.instrat.pl, dane z Quandl

 

Opłata mocowa to właśnie jedna z konsekwencji wzrostu cen uprawnień emisyjnych. Większość gospodarstw domowych płaci 7,47 zł więcej miesięcznie (stawka zależy od zużycia), co ma pokryć koszty stałe utrzymania starszych elektrowni węglowych, których wytwórcy energii nie byli w stanie wypracować na samym rynku energii. Formalnie trzeba je zamknąć, bo przy obecnych kosztach emisji CO2 są one nieopłacalne, ale są jednak też niezbędne w systemie, bo prąd skądś trzeba jednak brać.

Źródło: businessinsider

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl