• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościHerbicyd Bandur w pytaniach i odpowiedziach!

Herbicyd Bandur w pytaniach i odpowiedziach!

Otrzymaliśmy, za pośrednictwem naszej FB grupy dyskusyjnej “Rozmowy o warzywnictwie” sporo pytań dotyczących stosowania herbicydu Bandur w cebuli marchwi czy pietruszce Poprosiliśmy o komentarz Radosława Suchorzewskiego z firmy Bayer: 

Dziękuje za zainteresowanie i otwartość w zadawaniu pytań nt. stosowania herbicydu Bandur zamieszczonych na grupie Rozmowy o warzywnictwie na profilu FB warzywa.pl.
W uprawach warzyw stosowanie mieszanin herbicydów dość powszechnym i bardzo często stosowanym rozwiązaniem, w wielu przypadkach standardowym działaniem wielu producentów mającym na celu zwiększenia skuteczności wykonanego zabiegu.
Bandur i pendimentalina w cebuli.
Pendimentalina jest substancją bardziej wymagająca co do wilgotności gleby, Bandur lepiej radzi sobie w okresach z niedoborami wody, natomiast (podobnie jak pendimentalina) potrzebuje uwilgotnienia gleby w momencie zabiegu aby mógł się „związać” z glebą i pozostać w górnej warstwie, s.a. Bandura – aklonifen słabo przemieszcza się w profilu glebowym jeżeli zwiąże się w górnej warstwie.
Bandur i pendimentaline stosujemy po siewie (jako zabieg doglebowy), z tym że Bandur można stosować również i po wschodach cebuli. Bandur w dawkach od ok. 0,75 – 1-1,5 l/ha i wyższych wykazuje działanie odglebowe (i kontaktowe na rosnące chwasty) natomiast w niższych dawkach 0,3-0,5 l/ha – działanie typowo kontaktowe, jest preparatem bardzo uniwersalnym i elastycznym jeżeli chodzi o okres stosowania oraz dawki. W tym przypadku po siewie zalecałbym zastosowanie jednego z tych preparatów. Nie jestem w stanie przewidzieć jak zachowała by się mieszanka tych dwóch preparatów przy tak nieprzewidywalnych warunkach pogodowych.
Bandur w pietruszce i marchwi
W sezonie 2019 w Warzywniczej Stacji Badawczej Bayer w Bedlnie przeprowadziliśmy kilkanaście doświadczeń z herbicydem Bandur w różnych gatunkach i w różnych kombinacjach.
W pietruszce i marchwi mieszaniny z pendimentaliną nie stosowaliśmy. Testowane były natomiast rozwiązania z flurochloridonem oraz chlomazonem, celem wzmocnienia działania na psiankę czarną.
Pietruszka : po siewie (kombinacje): 1. Bandur 1l+ flurochloridon 250 EC 0,8 l/ha, 2. Bandur 1,5 l/ha
po wschodach pietruszki , Bandur w dawkach dzielonych od 0,15 do 0,5 l/ha
Marchew : po siewie (kombinacje) 1. Bandur 1l+ flurochloridon 250 EC 0,8 l/ha 2. Bandur 1l+ chlomazon 480 EC 0,1 l/ha , 3. Bandur 1,5 l/ha
po wschodach pietruszki , Bandur w dawkach dzielonych od 0,15 do 0,5 l/ha w mieszaninie z Sencor liquid od 0,05 do 0,2 l/ha
Dawkę dostosowujemy do rodzaju gleby: flurochloridonu nie przekraczamy 1l/ha oraz chlomazonu od 0,08 do 0,1 l/ha na glebach lekkich. Mieszanina z chlomazonem lepiej sprawdza się w warunkach z niedoborami wilgoci.

W sezonie 2020 również będziemy kontynuować doświadczenia ze stosowaniem herbicydu Bandur w wielu gatunkach warzyw i w różnych kombinacjach, serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Warzywniczej Stacji Badawczej Bayer w Bedlnie.

Przypominamy: Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie”.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl