• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
Komunikaty Warzywnicze 2020Mączlik warzywny – w tym roku wcześniej

Mączlik warzywny – w tym roku wcześniej

POLECAMY

Przed trzema, dwoma laty lustracje upraw warzywnych roślin kapustnych na obecność mączlika warzywnego rozpoczynaliśmy dopiero od połowy czerwca, regionalnie – jeszcze później. W tym roku szkodnik ten już zaczyna budować populację na kapustnych spod włókniny.

Tak wczesne wystąpienie mączlika warzywnego wywołuje zdziwienie wśród ogrodników. Dotychczas, tj. od masowego wystąpienia tego pluskwiaka w Polsce, jeszcze nigdy nie obserwowali go w maju, na warzywach bez osłaniania (po ściągnięciu włókniny).

Tymczasem samice już składają jaja (fot. 1), i wcale nie są to pojedyncze przypadki na plantacji (fot. 2, 3).

Fot. 1. Samica mączlika warzywnego i złoża jaj. Fot. K. Kupczak
Fot. 1. Samica mączlika warzywnego i złoża jaj. Fot. K. Kupczak
Fot. 2. Samica mączlika warzywnego składająca jaja. Fot. K. Kupczak
Fot. 3. Mączlik warzywny składa jaja w przypadkowym układzie po okręgu, podczas gdy dla odróżnienia – mączlik szklarniowy równomiernie w regularnym okółku (jest to wyraźna cecha diagnostyczna, z którym mączlikiem mamy do czynienia). Fot. K. Kupczak 

Za nami zbiór kapustnych spod tuneli foliowych, trwa zbiór warzyw spod włókniny, zaczynają się nasadzenia rozsady kolejnych, nieco późniejszych odmian w pole już bez osłaniania. O ile na wyrośniętych warzywach kapustnych, gotowych do zbioru mączlik szkód już nie poczyni – nie będą miały one charakteru gospodarczego, to niestety stanowi ogromne zagrożenie dla sadzonej rozsady. A że na nią przeleci błyskawicznie – to więcej niż pewne. Wszak jest bardzo mobilny.

Warto więc dokładnie zlustrować plantacje na obecność mączlika i przygotować się do zwalczania tego szkodnika. Dostępnych na rynku jest kilka preparatów. Warto zapoznać się ze specyfiką działania poszczególnych. Są bowiem w ofercie takie, których działanie jest odroczone w czasie – dlatego warto cierpliwie odczekać wskazany w etykiecie okres, a nie opiniować: „że nie działa!”.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Zdjęcia zostały wykonane na podkrakowskich polach 22 maja br.

Katarzyna Kupczak
Katarzyna Kupczak
Absolwentka Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej w Krakowie. Bezpośrednio po ukończeniu studiów (w 1995 r.), ze specjalnością „ochrona roślin”, podjęła pracę w wydawnictwach – Plantpress Sp. z o.o i Agrosan Sp. z o.o., w których realizuje swą pasję – upowszechnianie wśród rolników wiedzy na temat ochrony roślin. W dorobku redaktorskim, poza licznymi popularyzatorskimi artykułami publikowanymi na łamach czasopism: „Hasło Ogrodnicze”, „MPS Sad”, „Warzywa”, „Szkółkarstwo”, „Farmer”, „Informator Sadowniczy”, ma ponad 50 książek, w tym wiele praktycznych monografii propagujących uprawę roślin sadowniczych, warzywniczych i ozdobnych oraz atlasów chorób i szkodników roślin rolniczych (w tym ogrodniczych). Jej główną wizytówką są wydawane co roku od przeszło dekady autorskie programy ochrony roślin sadowniczych i warzywniczych.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl