reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
yara ogólna nawożenie warzywa
reklama
nds deszczownia nawaadnianie
reklama
baner neudosan
reklama
baner UPL
reklama
reklama
RhizoVITAL
reklama
octavo marchew nasiona
Strona głównaAktualnościMały zapis, a rolnicy wsparcia nie dostaną. Kto zgarnie pieniądze za grad...

Mały zapis, a rolnicy wsparcia nie dostaną. Kto zgarnie pieniądze za grad i przymrozki?

Nie wszyscy rolnicy otrzymają wsparcie za szkody w uprawach wywołane przez grad, deszcz nawalny, przymrozek wiosenny lub huragan. Mowa o gospodarstwach, w których szkody wyniosły 30%. Winny jest mały zapis w przepisach, który określa, że straty muszą wynosić “powyżej 30%”.

Straty powyżej 30% – w czy jest problem?

“Straty powyżej 30%”, czyli krzywdzący zapis, który uniemożliwi wielu rolnikom otrzymanie wyczekiwanego wsparcia. Dlaczego zapis jest problemem? W rzeczywistości szkody w wielu gospodarstwach oszacowano dokładnie na 30%. Na ten moment, uwzględniając obowiązujące przepisy, wsparcie otrzymają natomiast producenci, którzy ponieśli straty powyżej 30%. Wielu plantatorów przez słowo “powyżej” pieniędzy nie zobaczy.

reklama
Baner PORW 2025

Z tego względu Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił 10 grudnia 2024 roku do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie uznania strat w gospodarstwie, które wynoszą od 30% średniej rocznej produkcji w gospodarstwie. – Wielu rolników nie otrzymało pomocy […] pomimo znacznych strat – zauważa KRiR, podkreślając pilną potrzebę zmiany określenia na “od”, co pozwoliło wielu gospodarstwom otrzymać pomoc.

Kto mógł ubiegać się o wsparcie w 2024 roku?

Rolnicy, którzy doznali strat w swoich uprawach, mogli ubiegać się o rekompensaty do 15 listopada. Tyczyło się to gospodarstw, gdzie szkody spowodował grad, deszcz nawalny, przymrozek wiosenny lub huragan. Brano pod uwagę uprawy, które zostały zniszczone w terminie do 10 września 2024 roku.

Szkody, jak informowała ARiMR, musiały być ocenione przez specjalną komisję i wynosić powyżej 30% średniej rocznej produkcji roślinnej w gospodarstwie (z trzech ostatnich lat poprzedzających rok, w którym wystąpiły, albo z pięciu – z pominięciem roku o najwyższej i najniższej wielkości produkcji).

Ile mogli otrzymać rolnicy?

Wysokość pomocy była ustalana jako iloczyn powierzchni uprawy, na której zgodnie z szacunkami zawartymi w protokole powstały straty i stawki pomocy. Stawki wynosiły 3 000 zł/ha (w przypadku strat co najmniej 70% plonów), 2 000 zł/ha (w przypadku strat co najmniej 50% i mniej niż 70% plonów) lub 1 000 zł/ha (w przypadku strat co najmniej 30% i mniej niż 50% plonu).

Pomoc finansowa nie przysługiwała producentowi rolnemu do powierzchni upraw rolnych, do których wnioskował o udzielenie pomocy na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 września 2024 roku w sprawie realizacji przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zadań związanych z udzieleniem nadzwyczajnego wsparcia finansowego sektorowi owoców i warzyw oraz sektorowi wina dotkniętym niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi.

reklama
reklama
PNOS baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
reklama
Baner KUPS
Najpopularniejsze artykuły
Polecamy
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]