yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościImport warzyw z Rosji w 2023 roku. Zatrważająca ilość cebuli, ogórków, marchwi...

Import warzyw z Rosji w 2023 roku. Zatrważająca ilość cebuli, ogórków, marchwi i nie tylko…

Rosyjskie warzywa nieustannie zalewają Polskę. Ilość sprowadzanej cebuli, ogórków, marchwi, a także innych gatunków, okazuje się zatrważająco wysoka. Ile warzyw z Rosji sprowadzono w 2023 roku? Czego importujemy najwięcej? 

Import warzyw z Rosji w 2023 roku

Import warzyw z Rosji to temat, który niejednokrotnie poruszaliśmy. Krajowi producenci odczuwali obecność tamtejszych towarów, a w szczególności cebuli i ogórków. Nikt jednak nie zajął się owym tematem, a towar ze wschodu wciąż napływa na polski rynek. Ilość sprowadzanych partii warzyw jest dość wysoka. Ile więc ton sprowadzono w 2023 roku?

W 2023 roku import warzyw z Rosji do Polski wyniósł 38,74 tys. ton. Uwzględniając embargo nałożone przez Rosję, a także aktualną sytuację na wschodzie, wskazana liczba jest zatrważająco wysoka. Polscy producenci już niejednokrotnie byli zmuszeni konkurować z tamtejszym towarem. Warto przy tym zaznaczyć, że ta walka nie jest równa. Towar wyprodukowany na wschodzie, poza UE, okazuje się zazwyczaj znacznie tańszy.

Czego importujemy najwięcej?

Mogłoby się wydawać, że pierwsze miejsce należy do ogórków, które nieustannie widzimy na lokalnych rynkach. Niemniej, ogórki są dopiero na drugim miejscu. Liderem w 2023 roku, jeśli chodzi o import warzyw z Rosji, okazuje się cebula. Importerzy sprowadzili do Polski aż 21,78 tys. ton owego warzywa. Warto przypomnieć, że importowany towar prezentował się w ostatnich miesiącach bardzo niekorzystnie. Kluczowa okazywała się jednak niska cena.

Wróćmy do ogórków, które zajęły drugie miejsce na liście importowanych warzyw z Rosji. W 2023 roku sprowadzono ich 7,93 tys. ton. Producenci niejednokrotnie wskazywali na ten problem, ale nie podjęto w tym zakresie żadnych działań. Tymczasem, produkt z Rosji nieustannie zalega na lokalnych rynkach. Co więcej, podczas ostatniej wizyty na jednym z największych rynków hurtowych w Polsce dowiedzieliśmy się, że importerzy zrywają etykiety, na których widnieje napis “Kraj pochodzenia: Rosja”. Wielokrotnie mówiło się też o fałszowaniu kraju pochodzenia. Warto przypomnieć, że problem występuje nie od dziś.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na trzecim miejscu pojawiają się produkty, o których wielu producentów najprawdopodobniej nie miało pojęcia. Wśród importowanych z Rosji warzyw znajdują się bowiem marchew i rzepa (CN: 070610). W minionym roku do Polski trafiło 4,02 tys. ton.

Na tym się jednak nie kończy…

Na liście wyróżnia się także bób (CN: 071350), którego w 2023 roku sprowadzono 1,86 tys. ton. Następna jest cieciorka – 1,19 tys. ton oraz groch – 1,08 tys. ton. Nieco mniejsza liczba tyczy się importu soczewicy, której na polski rynek dostarczono 562 tony. W pozostałych przypadkach ilość towaru, który trafił do naszego kraju z Rosji, okazuje się niższa. W ramach przykładu, na liście możemy wyróżnić różne kategorie grzybów. Najwięcej sprowadzono grzybów z rodzaju Cantharellus (pieprznik) – 130 ton. We wszystkim znalazły się także pomidory, ale w 2023 roku sprowadzono ich stosunkowo niewielką ilość. Import tego warzywa z Rosji wyniósł bowiem nieco ponad 26 ton.

Źródło: GUS

agrosimex prolectus fungicyd

2 KOMENTARZE

  1. Kiedyś to my eksportowaliśmy do Rosji 🇷🇺 produkty rolne a teraz po wejściu do JUNII MUSINY wspomagać się towarami od agresora, przez państwa nadbałtyckie. Strach się bać do czego to wszystko zmierza.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl