yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościManipulacja na rynku. Tracą wszyscy – konsumenci i producenci

Manipulacja na rynku. Tracą wszyscy – konsumenci i producenci

Oszustwa, gigantyczne ilości sprowadzanych produktów rolnych i fałszowanie kraju pochodzenia. Takie realia stają się w Polsce codziennością do tego stopnia, że handlowcy wydają się nawet nie starać ukryć swoich działań. Zupełnie bezkarni są niemal wspierani przez bierne władze, które przyzwalają na takie postępowanie. Na procederze tracą producenci, ale również konsumenci.

Importerzy sprowadzają do Polski ziemniaki w bardzo dużej ilości, a następnie sprzedają je pod szyldem krajowych produktów. Takie nieuczciwe praktyki świadczą o braku podstawowej wiedzy na temat działania prawa, albo o zupełnym ignorowaniu przepisów przez sprzedawców chcących uzyskać jak największy zysk, kosztem rolników, ale też klientów.

Skala importu wzrasta

W 2024 roku, przez jedynie trzy pierwsze miesiące, zaimportowaliśmy aż 1,91 tys. ton ziemniaków z Rumunii. W całym 2023 roku było to natomiast 3,71 tys. ton. Skala importu wzrosła w zatrważającym stopniu. Co więcej, aktualnie do Polski trafiło kilkukrotnie więcej towaru niż w całym 2022 czy 2021 roku (2022 – 0,31 tys. ton; 2021 – 0,80 tys. ton). Dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazują jasno, że do Polski zostały sprowadzone ogromne ilości produktów rolnych.

Straty polskich producentów

Import ziemniaków obecnie uderza w lokalnych producentów, których produkty zaczynają trafiać do sprzedaży. Wysoka podaż towaru wpływa bowiem na ceny produktów. Wwożenie i zatajanie informacji o pochodzeniu warzyw stanowi również problem dla konsumentów, którzy są wprowadzani w błąd przy zakupie.

Wybór produktów lokalnych sprawia, że skraca się łańcuch dostaw, wsparcie otrzymują krajowi dostawcy, a klienci mają pewność, że warzywa spełniają normy, które obejmuje polskie prawo. Obecnie kupujący nie dostają możliwości wyboru. Nie otrzymują uczciwej informacji o kraju pochodzenia, a duża część z nich poddawana jest „kreatywnej” manipulacji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ciche przyzwolenie

Sytuacja powtarza się od lat, mimo zapewnień ze strony władz o chęci zmian, fałszerstwo kwitnie. Nieuczciwa sprzedaż na rynku niezmiennie trwa, jednak jest pewna różnica, polega ona na skali nikczemnej działalności, która wraz z ilością przywożonego towaru rośnie.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl