Oszustwa, gigantyczne ilości sprowadzanych produktów rolnych i fałszowanie kraju pochodzenia. Takie realia stają się w Polsce codziennością do tego stopnia, że handlowcy wydają się nawet nie starać ukryć swoich działań. Zupełnie bezkarni są niemal wspierani przez bierne władze, które przyzwalają na takie postępowanie. Na procederze tracą producenci, ale również konsumenci.
Importerzy sprowadzają do Polski ziemniaki w bardzo dużej ilości, a następnie sprzedają je pod szyldem krajowych produktów. Takie nieuczciwe praktyki świadczą o braku podstawowej wiedzy na temat działania prawa, albo o zupełnym ignorowaniu przepisów przez sprzedawców chcących uzyskać jak największy zysk, kosztem rolników, ale też klientów.
Skala importu wzrasta
W 2024 roku, przez jedynie trzy pierwsze miesiące, zaimportowaliśmy aż 1,91 tys. ton ziemniaków z Rumunii. W całym 2023 roku było to natomiast 3,71 tys. ton. Skala importu wzrosła w zatrważającym stopniu. Co więcej, aktualnie do Polski trafiło kilkukrotnie więcej towaru niż w całym 2022 czy 2021 roku (2022 – 0,31 tys. ton; 2021 – 0,80 tys. ton). Dane z Głównego Urzędu Statystycznego pokazują jasno, że do Polski zostały sprowadzone ogromne ilości produktów rolnych.
Straty polskich producentów
Import ziemniaków obecnie uderza w lokalnych producentów, których produkty zaczynają trafiać do sprzedaży. Wysoka podaż towaru wpływa bowiem na ceny produktów. Wwożenie i zatajanie informacji o pochodzeniu warzyw stanowi również problem dla konsumentów, którzy są wprowadzani w błąd przy zakupie.
Wybór produktów lokalnych sprawia, że skraca się łańcuch dostaw, wsparcie otrzymują krajowi dostawcy, a klienci mają pewność, że warzywa spełniają normy, które obejmuje polskie prawo. Obecnie kupujący nie dostają możliwości wyboru. Nie otrzymują uczciwej informacji o kraju pochodzenia, a duża część z nich poddawana jest „kreatywnej” manipulacji.
Ciche przyzwolenie
Sytuacja powtarza się od lat, mimo zapewnień ze strony władz o chęci zmian, fałszerstwo kwitnie. Nieuczciwa sprzedaż na rynku niezmiennie trwa, jednak jest pewna różnica, polega ona na skali nikczemnej działalności, która wraz z ilością przywożonego towaru rośnie.