yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościNajwiększy ogólnopolski protest rolników. Kto, kiedy, gdzie i czy z Agrounią?

Największy ogólnopolski protest rolników. Kto, kiedy, gdzie i czy z Agrounią?

W środę (24 stycznia) odbędzie się ogólnopolski protest rolników. Producenci wyjdą na ulicę w co najmniej 140 miejscach w całej Polsce. Działania wymierzone są przede wszystkim w Komisję Europejską. Mają zapobiec likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych. Kto weźmie udział w protestach? Kiedy i gdzie odbędą się strajki? Czy rolnicy z Agrounii dołączą do protestujących? 

Największy protest w Polsce

Ogólnopolski protest rolników zapowiada się niezwykle dobrze pod kątem frekwencji. Na ten moment swój udział potwierdzili producenci z niemal 140 regionów Polski. Wszystko wskazuje na to, że będzie to największy protest w ostatnich latach. Rolnicy chcą wyrazić swoje niezadowolenie wobec Komisji Europejskiej, a konkretnie polityki, która może doprowadzić do upadku wielu gospodarstw zarówno w Polsce, jak i w innych krajach UE.

Warto zauważyć, że Polska nie jest pierwszym krajem, w którym rolników zmuszono do wyjścia na ulicę. Protesty odbyły się już w Niemczech, a także we Francji. Swoje niezadowolenie wyrazili również producenci z Rumunii, Grecji i Litwy. Na tym się jednak nie kończy, gdyż do owych działań nierzadko dołączali rolnicy z zupełnie innych krajów.

Kiedy i gdzie odbędą się protesty?

Data ogólnopolskiego protestu jest już od dawna ustalona. Rolnicy wyjdą na ulicę w całej Polsce 24 stycznia (środa) w godzinach 12:00-14:00. Producenci mają protestować w wielu regionach kraju. Na ten moment, patrząc na mapę protestów, widzimy niemal 140 miejsc, w których rolnicy zamierzają się zgromadzić. Warto jednak wskazać, że w rzeczywistości może wyglądać to nieco inaczej. Nie wszystkie punkty protestów są na owej mapie wyszczególnione. W niektórych województwach brakuje co najmniej kilku znaczników.

Zamieszczamy mapę tylko w celach poglądowych (stan na godzinę 10:30).

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ogólnopolski protest rolników

Kto organizuje protesty?

Moglibyśmy wskazać tu co prawda kilka osób, które postrzegane są jako organizatorzy protestów. Warto jednak podkreślić, że dołączyć może każdy. I to w tym wszystkim ma dość duże znaczenie… Ogólnopolski protest rolników nie będzie bowiem narzędziem wykorzystywanym przez polityków. Taki przynajmniej jest zamysł protestu, który odbędzie się już w środę (24 stycznia). W każdym miejscu, w którym producenci wyjdą na ulicę, wyróżnić możemy koordynatorów, do których mogą zgłosić się zainteresowani.

Ogólnopolski protest rolników zyskał już poparcie wielu organizacji związanych z branżą. NSZZ “Solidarność” RI, Krajowa Rada Izb Rolniczych czy Oszukana Wieś… To tylko malutka część spośród tych, którzy sprzeciwiają się polityce, którą prowadzi Unia Europejska.

O co będą walczyć rolnicy?

– Jest to protest, który ma na celu wywrzeć presję na Komisję Europejską, aby zmieniła podejście do niekontrolowanego napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy do Unii Europejskiej. Rolnicy domagają się również zmiany strategii Zielonego Ładu, która prowadzi do ograniczenia produkcji rolnej w Europie poprzez nakładanie dodatkowych wymagań środowiskowych – zaznacza Krajowa Rada Izb Rolniczych w wydanym komunikacie.

– W związku z sytuacją trwającej wojny na Ukrainie zwiększają się również bardzo koszty produkcji. Realizacja przyjętego kierunku zmian polityki rolnej i środowiskowej doprowadzi w efekcie do likwidacji wielu gospodarstw rodzinnych i pogorszenia się sytuacji rolników – wyjaśnia KRIR, obawiając się o przyszłość. Warto jednak zauważyć, że sytuacja jest trudna dla wszystkich, a wskazane postulaty to tylko ułamek tego, o co będą walczyć rolnicy.

Czy Agrounia dołączy do protestów?

Michał Kołodziejczak, który jest liderem Agrounii, został wiceministrem rolnictwa. Pozostaje więc pytanie… Czy rolnicy powiązani z Agrounią dołączą do protestów? – […] Uczestniczyć w protestach będziemy, nie robimy tego pod własnym szyldem, ale pomagamy innym w organizacji. Będą dwa lub trzy protesty organizowane przez Agrounię – mówił Andrzej Waszczuk, działacz Agrounii z Lubelszczyzny. Obecność rolników potwierdził również Michał Kołodziejczak, który uważa postulaty za bardzo słuszne. Lider Agrounii zaznaczył jednak, że rok temu na proteście w Chełmie, gdzie poruszano bardzo podobne tematy, nie było widać zaangażowania organizacji, które są często powiązane politycznie z obecną opozycją. (Przeczytaj więcej: Kolejne organizacje dołączają do protestu rolników. Co z Agrounią?)

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl