yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościWarzywa tanieją w zawrotnym tempie. Tylko ziemniaki "ratują" sytuację

Warzywa tanieją w zawrotnym tempie. Tylko ziemniaki “ratują” sytuację

Sytuacja na rynku warzyw pozostaje dość trudna. Teoretycznie spadek cen względem 2022 roku nie jest aż tak duży, jednak w rzeczywistości sytuację “ratują” tylko ziemniaki. Lista warzyw, które potaniały jest bardzo długa.

Średnie ceny warzyw, które był w stanie uzyskać rolnik na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach w październiku 2023 roku, pozostawały w wielu przypadkach na zdecydowanie niższym poziomie niż w tym samym okresie 2022 roku. Tylko nieliczne warzywa, spośród których możemy wyróżnić ziemniaki, “ratują” sytuację.

Warto przy tym zauważyć, że koszty produkcji pozostają na bardzo wysokim poziomie. Rolnicy muszą liczyć się z zakupem nawozów, środków ochrony roślin, paliwa i wielu innych surowców. Nie wspominając o maszynach, które są koniecznością, a ich koszt często wiąże się z zaciągnięciem niemałego kredytu. Ceny za sprzedane warzywa powinny to odzwierciedlać. Niemniej, tylko niektóre gatunki warzyw nie potaniały względem 2022 roku.

Tak jak wspominaliśmy, ziemniaki “ratują” sytuację. Irga, która jest obecnie trudno dostępna, zapewniała rolnikom ceny o 85% wyższe. W przypadku pozostałych odmian stawki wzrosły o 38,64%. Nieco mniejsze podwyżki zaobserwowano w przypadku kalafiorów (+18,96%), pomidorów (+9,07-16,26%), pietruszki (+6,82%), kapusty pekińskiej (+4,67), papryki (+2,66%) oraz porów (+1,66%). Co z pozostałymi warzywami?

Niestety… Lista warzyw, które w październiku 2023 roku okazały się tańsze niż w tym samym okresie w minionym roku jest bardzo długa. Ogólna wartość koszyka, jeśli chodzi o krajowe warzywa, przedstawiała się na poziomie -8,34%. Zestawienie wypadałoby znacznie gorzej, jeśli nie byłoby w nim ziemniaków. Poniżej zamieszczamy listę, którą przygotowali eksperci z Rynku Hurtowego Bronisze. Pozostaje pytanie… Co będzie dalej?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Średnie ceny warzyw w październiku
Źródło: Rynek Hurtowy Bronisze

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl