yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościBio Killer - pionierskie urządzenie na skalę światową

Bio Killer – pionierskie urządzenie na skalę światową

Mączlik warzywny jest szkodnikiem, o szkodliwości którego producenci w całym kraju mogli przekonać się już przez kilka ostatnich sezonów. Tymczasem w ubiegłym roku jego nasilenie było tak duże, że nawet firmy zajmujące się zaopatrzeniem i konfekcjonowaniem warzyw kapustnych miały ogromne trudności ze sprzedażą towaru i groziło im zerwanie umów z zagranicznymi kontrahentami.

By wyjść naprzeciw oczekiwaniom producentów warzyw firma Agro Smart Lab z Niegardowa (woj. małopolskie) poprosiła firmy Bioactiw oraz Akpil o skonstruowanie pionierskiego urządzenia do usuwania szkodników (tj. mączlik warzywny, tantniś krzyżowiaczek, rolnica, stonka ziemniaczana). Innowatorskie rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej (nr: P.428211), a wyłącznym dystrybutorem urządzenia Bio Killer jest podkrakowska firma Agro Smart Lab. 

Pionierskie urządzenie ma na celu skuteczną walkę ze szkodnikami, ograniczenie stosowania pestycydów w ochronie upraw polowych, poprawę jakości warzyw. Pośrednią korzyścią zastosowania urządzenia Bio Killer jest produkcja zdrowej żywności.

Mobilne urządzenie Bio Killer składa się z sekcji roboczych (od dwóch do ośmiu sekcji) zamontowanych na wspólnej ramie połączonej do ciągnika. Każda z nich wyposażona jest w specjalny tunel, którego w przedniej, dolnej części (po obu stronach tunelu) znajdują się wyloty kanałów powietrznych. W zależności od technologii produkcji, gatunku i fazy rozwojowej roślin, możliwa jest regulacja wysokości i szerokości tunelu, dzięki (harmonijkowej) rozsuwanej budowie ścian i sufitu.

Innowacyjne urządzenie Bio Killer

Każda sekcja wyposażona jest w wentylator. Podczas pracy powietrze wydmuchuje szkodniki znajdujące się na liściach i łodygach roślin. Dzięki układowi kierownic, o regulowanym kącie natarcia, strumień powietrza w zależności od rodzaju szkodnika, gatunku roślin lub fazy rozwojowej roślin, może być kierowany w dolną część roślin lub wyższe ich partie. Dzięki tym kierownicom powietrznym powstaje również „nóż powietrzny” zapobiegający zasysaniu przez dmuchawę ziemi spod roślin. Podczas pracy powietrze jest zasysane wraz z wydmuchanymi szkodnikami przez otwór znajdujący się w górnej, centralnej części sekcji roboczej. Szkodniki giną w wyniku uderzania z dużą prędkością w łopaty wirnika, poruszające się z prędkością dochodzącą do 3000 obrotów na minutę. Prędkość pracy wirnika można regulować w zależności od gatunku oraz fazy rozwojowej rośliny.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Konstruktorzy i inicjatorzy pionierskiego urządzenia Bio Killer do usuwania szkodników w uprawie warzyw

Tekst i fot. Anna Wilczyńska

Anna Wilczyńska
Anna Wilczyńska
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Studia ukończyła w zakresie Techniki Komputerowej w Gospodarce Żywnościowej, a w 2011 r. uzyskała tytuł doktora nauk rolniczych. Od listopada 2011 r. pracuje jako redaktor w Wydawnictwie Plantpress. Jest autorem licznych artykułów o tematyce warzywniczej. Jej artykuły można przeczytać w czasopismach "Szklarnie Tunele Osłony", "Warzywa", "Hasło Ogrodnicze". Od września 2018 r. zajmuje się także prowadzeniem portalu Warzywa.pl
agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl