Mączlik warzywny jest szkodnikiem, o szkodliwości którego producenci w całym kraju mogli przekonać się już przez kilka ostatnich sezonów. Tymczasem w ubiegłym roku jego nasilenie było tak duże, że nawet firmy zajmujące się zaopatrzeniem i konfekcjonowaniem warzyw kapustnych miały ogromne trudności ze sprzedażą towaru i groziło im zerwanie umów z zagranicznymi kontrahentami.
By wyjść naprzeciw oczekiwaniom producentów warzyw firma Agro Smart Lab z Niegardowa (woj. małopolskie) poprosiła firmy Bioactiw oraz Akpil o skonstruowanie pionierskiego urządzenia do usuwania szkodników (tj. mączlik warzywny, tantniś krzyżowiaczek, rolnica, stonka ziemniaczana). Innowatorskie rozwiązanie zostało zgłoszone do ochrony patentowej (nr: P.428211), a wyłącznym dystrybutorem urządzenia Bio Killer jest podkrakowska firma Agro Smart Lab.
Pionierskie urządzenie ma na celu skuteczną walkę ze szkodnikami, ograniczenie stosowania pestycydów w ochronie upraw polowych, poprawę jakości warzyw. Pośrednią korzyścią zastosowania urządzenia Bio Killer jest produkcja zdrowej żywności.
Mobilne urządzenie Bio Killer składa się z sekcji roboczych (od dwóch do ośmiu sekcji) zamontowanych na wspólnej ramie połączonej do ciągnika. Każda z nich wyposażona jest w specjalny tunel, którego w przedniej, dolnej części (po obu stronach tunelu) znajdują się wyloty kanałów powietrznych. W zależności od technologii produkcji, gatunku i fazy rozwojowej roślin, możliwa jest regulacja wysokości i szerokości tunelu, dzięki (harmonijkowej) rozsuwanej budowie ścian i sufitu.


Każda sekcja wyposażona jest w wentylator. Podczas pracy powietrze wydmuchuje szkodniki znajdujące się na liściach i łodygach roślin. Dzięki układowi kierownic, o regulowanym kącie natarcia, strumień powietrza w zależności od rodzaju szkodnika, gatunku roślin lub fazy rozwojowej roślin, może być kierowany w dolną część roślin lub wyższe ich partie. Dzięki tym kierownicom powietrznym powstaje również „nóż powietrzny” zapobiegający zasysaniu przez dmuchawę ziemi spod roślin. Podczas pracy powietrze jest zasysane wraz z wydmuchanymi szkodnikami przez otwór znajdujący się w górnej, centralnej części sekcji roboczej. Szkodniki giną w wyniku uderzania z dużą prędkością w łopaty wirnika, poruszające się z prędkością dochodzącą do 3000 obrotów na minutę. Prędkość pracy wirnika można regulować w zależności od gatunku oraz fazy rozwojowej rośliny.


Tekst i fot. Anna Wilczyńska