yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościPokaz kapust u Krzysztofa Pawlikowskiego

Pokaz kapust u Krzysztofa Pawlikowskiego

14 września br. w gospodarstwie Krzysztofa Pawlikowskiego w Mierzynie odbył się pokaz kapust z oferty firmy Enza Zaden i Takii Seed. Współorganizatorami spotkania były firmy Yara Poland, GPR Krasoń i PROCAM.

W gospodarstwie w Mierzynie uprawia się kapusty na powierzchni ok. 100 ha każdego roku. Ponadto na 20 ha produkuje się ogórki, a także inne warzywa potrzebne do produkcji surówek i kwaszonek – marchew, seler, buraki ćwikłowe, czosnek, pietruszkę i inne. 

Krzysztof Pawlikowski, gospodarz pola

Odmiany kapusty na polach Krzysztofa Pawlikowskiego prezentowali Bernard Zioło i Piotr Pietrzak z firmy Enza Zaden. Z segmentu kapust przechowalniczych prezentowana była sprawdzona odmiana Storka F1 hodowli Takii Seed oraz nowsza Coronata F1 również będąca efektem prac japońskich hodowców. Storka to mieszaniec o 120- dniowym okresie wegetacji przeznaczony do zimowego kiszenia i sprzedaży na rynku warzyw świeżych po przechowywaniu. Wielkością główek można sterować zależnie od zagęszczenia roślin na polu – w przypadku wiosennych nasadzeń na zbiory latem do bezpośredniej sprzedaży można ją zagęścić nawet do 60 tys. roślin na ha wówczas już po 90 dniach wegetacji uzyskuje się główki o masie 1,5 – 2,0 kg. Przy większej rozstawie uzyskuje się główki o masie 3-4 kg. Coronata to odmiana do uprawy na zbiory późnojesienne z przeznaczeniem do sprzedaży na rynku warzyw świeżych po bardzo długim przechowywaniu. Atutem tej odmiany jest bardzo silny system korzeniowy, dzięki któremu rośliny są tolerancyjne na zmienność glebową. Główki tej odmiany w przechowalni leżą do maja i zachowują żywy kolor po obraniu liści zewnętrznych.

Piotr Pietrzak zwracał także uwagę na dwie odmiany kapusty o płaskich główkach, które coraz lepiej sprzedają się na polskim rynku. Pierwszą z propozycji jest Green Lunar F1 o 80-dniowym okresie wegetacji do uprawy na zbiory letnie i jesienne. Jest to odmiana łatwa w uprawie, mniej podatna na patogeny od odmian o kulistych główkach, co zmniejsza wydatki na ochronę plantacji. Specjalista rekomendował również wczesną odmianę Autumn Queen F1, która w Polsce sprawdza się w uprawie na zbiory późnowiosenne i letnie.

 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl