Rosja nadal dynamicznie zwiększa eksport ogórków szklarniowych do Polski

Krajowych producentów ogórka szklarniowego niepokoją duże dostawy towaru z Rosji. Były one widoczne zwłaszcza w pierwszych 8 miesiącach 2021 r. Wówczas dostarczono do Polski 579 ton świeżych warzyw, podczas gdy w tym samym okresie 2020 r. nie zrealizowano ani jednej wysyłki. Nawiasem mówiąc, przez cały 2020 rok Rosja wyeksportowała do Polski 244 tony świeżego ogórka szklarniowego. Największe dostawy były realizowane w październiku i listopadzie.

W październiku 2021 cena ogórka w Rosji była bardzo wysoka, przekraczająca poziom cen ogórków w Polsce. Dlatego ograniczono wysyłki do naszego kraju. Z kolei w pierwszym tygodniu listopada ceny ogórków w tym kraju drastycznie spadły, a w Polsce przeciwnie, więc w niedalekiej przyszłości Rosja może ponownie eksportować ogórki na polski rynek – co budzi niepokój krajowego producenta.

Rosja wyeksportowała już 11 tys. ton ogórka szklarniowego w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2021 roku, czyli o 28% więcej niż wolumen eksportu w tym samym okresie 2020 roku. Głównym rynkiem zbytu pozostała Białoruś, która sprowadziła 9,9 tys. ton rosyjskiego ogórka – dwa razy więcej niż rok wcześniej. Dostawy eksportowe rosyjskiego ogórka do Mołdawii również znacznie wzrosły – 2,6 razy, ale tutaj wolumen był znacznie niższy – 268 ton. Estonia i Gruzja również importowały ponad 200 ton ogórka wyprodukowanego w Rosji, ale kraje te zmniejszyły swój import w 2021 roku.

Źródło: East Fruit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności